Zájemci si mohli na semináři pořádaném ministerstvem dopravy prohlédnout, jak v praxi funguje nový automatický systém tísňového volání eCall. Teorii v podobě odborných přednášek a diskuzí doplnil tzv. crash test – řízená srážka osobního vozidla s pevnou překážkou.
Zavedení systému eCall do praxe pomůže zachránit stovky lidských životů ročně a u dalších tisíců nehod zmírní jejich následky. Technologie automatického tísňového volání poskytovaná na bázi jednotného evropského tísňového volání 112 bude nejen v ČR, ale také ve všech ostatních státech EU implementována do konce roku 2014. Od října roku 2015 bude eCall povinně instalován do nových osobních a lehkých užitkových vozidel. Samotnému zavedení systému eCall 112 předcházel tříletý evropský pilotní projekt HeERO kterého se Česká republika účastnila a jehož cílem bylo ověřit provoz služby eCall v mezinárodním měřítku. V rámci pilotního projektu se testoval jak samotný přenos dat o nehodě, tak spojení s tísňovým centrem 112.
První reálný crash test vozidla, které bylo vybaveno systémem eCall 112, ukázal, že navržené řešení je schopné stoprocentně splnit svou funkci. Vůbec první simulace závažné dopravní nehody prokázala spolehlivost jednotky při nárazu, řádné odeslání datové zprávy, její přijetí centrem tísňového volání 112 a navázání hlasového spojení s operátorem.
Mezi přínosy systému eCall patří snazší a rychlejší identifikace místa dopravní nehody, včasné základní technické informace o nehodě, eliminace vážných zdravotních následků zraněných účastníků nehody způsobených pozdní lékařskou pomocí, ale i rychlejší přijetí opatření pro přesměrování dopravního proudu a minimalizace kolon. „Jde zejména o rychlé poskytnutí pomoci a právě systém eCall 112 umožní řidiči rychlé spojení s operátorem na tísňové lince a zajistí předání veškerých potřebných informací o tom, kde a kdy se nehoda stala, jaký typ auta havaroval a kolik lidí v něm bylo,“ řekl ministr dopravy Zdeněk Žák.
V roce 2012 zemřelo na silniční síti EU 28 tisíc osob a 1,5 milionu jich bylo zraněno. Zavedení technologie eCall postupně u všech vozidel by podle odhadů Evropské komise mělo ročně přispět ke snížení počtu úmrtí při dopravních nehodách až o 10 % a snížit závažné následky zranění způsobené pozdní odbornou lékařskou pomocí až o 15 %.
Zdroj:ministerstvo dopravy