[quote]Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (Médecins Sans Frontières, MSF) působí od roku 1971 v řadě zemí světa postižených přírodními katastrofami, válkami či extrémní chudobou. Lékaři bez hranic poskytují lékařskou pomoc lidem bez ohledu na jejich národnost, náboženství či politickou příslušnost. Náročná činnost s aktivitami na několika kontinentech vyžaduje nejen odhodlání pomáhat a odvahu jít i do nebezpečných míst, ale také velmi dobře organizovanou logistiku.[/quote]

V České republice byla pobočka Lékařů bez hranic založena v roce 2006. Jedním z jejích spolupracovníků je i Zdeněk Müller, který aktuálně působí jako tzv. flying logistic manager. Pohybuje se mezi jednotlivými místy a organizuje logistiku. V současné době se působí v iráckém Kirkúku.

„Logistika u Lékařů bez hranic nezahrnuje jen zásobování, dopravu a skladování. Logistici zde mají na starosti mnohem širší záběr zodpovědností: na jejich bedrech leží veškeré technické zajištění zdravotních aktivit a také bezpečnost,“ vysvětlil Zdeněk Müller.

„Staráme se o to, aby naše týmy měly vždy k dispozici spolehlivá auta, aby byly vybaveny komunikační technikou, aby naše zdravotnická zařízení měla dostatečné množství pitné vody, aby byla zajištěna nepřetržitá dodávka elektrické energie a mnoho, mnoho dalších věcí. Dá se říci, že všechno ostatní, co nezvládne zdravotnický personál, musí zvládnout logistici.“

Logistické aktivity Lékařů bez hranic podporují dvě společnosti – MSF Supply v Bruselu a MSF Logistique se sídlem ve francouzském Bordeaux. Obě společnosti mají na starosti zásobování misí Lékařů bez hranic zdravotnickým i ostatním vybavením. Právě odsud proudí do celého světa auta, stany, léky, generátory, komunikační technika, zdravotnický materiál a spousty dalšího. Další regionální logistická centra mají Lékaři bez hranic v keňském Nairobi a v Dubaji ve Spojených arabských emirátech.

„Jedinečnost logistiky MSF spočívá vedle strategického umístění v rámci celého světa především v unifikovaném systému kódování jednotlivých předmětů. Ve všech projektech Lékařů bez hranic, na kterémkoli místě na zemi, pracujete více méně se standardními předměty, které se jednou naučíte aplikovat, a podruhé už přesně víte, co máte v ruce. Pro objednávání se používá jednotný software Logistix7, díky kterému je celý proces relativně rychlý a efektivní. Posledních pár let se vyvíjí nový systém (UniField), který objednávky a sledování zásilek propojuje s finanční stránkou věci, takže by celý proces měl být ještě účinnější. Dokážete si ale představit, jakou námahu dá něco podobného zavést celosvětově?“ zdůraznil Zdeněk Müller.

Největší výzvu podle Zdeňka Müllera představuje koordinace zásobování s potřebami zdravotnického personálu.

„Plánování je esenciální složkou každého našeho projektu, ale v krizových situacích člověk musí umět reagovat mnohem pružněji, než je tomu v jiných odvětvích. Pokud vám někde pod rukama umírají pacienti na choleru nebo malé děti na podvýživu a vy pro ně nemáte odpovídající léky, je to častokrát doslova otázka života a smrti. Země, ve kterých pracujeme, mají také většinou špatnou infrastrukturu, silnice jsou zničené nebo vůbec neexistují. Vždy ale musíme najít řešení.“

Dalším velkým oříškem také bývá politická situace a kontext, ve kterém Lékaři bez hranic působí. Na základě svých zásad neutrality a nestrannosti si organizace dokáže většinou vytvořit prostor pro své aktivity, tak aby se zdravotnická pomoc dostala ke všem potřebným. Nicméně pokaždé je potřeba absolvovat náročná vyjednávání se všemi příslušnými aktéry, ať už se jedná o oficiální vlády, zástupce rebelů či příslušníky znepřátelených táborů. Otázka bezpečnosti je v rámci aktivit Lékařů bez hranic vždy na předním místě.

„Svět se mění a vyvíjí, ale lidé v něm stále trpí a potřebují pomoc. Podmínky budou jiné, nicméně úkol naší práce zůstane stejný. Musíme proto stále sledovat vývoj v logistice a náležitě mu přizpůsobovat naše aktivity,“ dodal Zdeněk Müller.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno