[quote]Technická škola v České Třebové na Orlickoústecku, která nabízí střední a vyšší odborné vzdělání, se víc zaměří na výuku odborníků pro železniční dopravu. Pořídí železniční simulátor a studenti budou moci získat oprávnění pro práci strojvedoucího. ČTK o tom dnes informoval krajský úřad.[/quote]

„Jedním z našich plánů je zlepšit vybavení na oborech spojených s železnicí. Na železniční škole, která má dlouholetou tradici a je prestižní v rámci celé republiky, dosud nemáme železniční simulátor,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Škola by také ráda v budoucnu studentům zprostředkovala celoevropský průkaz strojvedoucího, který stojí zhruba 20.000 korun. Škola by mohla zájemcům přispět na kurz až polovinu. Zároveň se škola víc propojí s odborníky a firmami.

„Připravujeme projekty, kdy odborníci z praxe budou docházet do hodin, aby si mohli vytipovat studenty do svých podniků. Zároveň chceme mít zpětnou vazbu na způsob naší výuky,“ uvedl ředitel školy Jan Kovář.

Škola nyní připravuje konferenci pro firmy z oblasti elektroniky a strojírenství, z regionu pozve například zástupce společností Rieter, CZ Loko, Elektrizace železnic, SOMA i železničních dopravců.

„Podle prvních ohlasů je vidět, že firmy jsou této spolupráci otevřené, protože si uvědomují nedostatek pracovníků na vybraných pozicích, které naše škola nabízí,“ řekl Kovář.

Škola vznikla v polovině roku 2011 sloučením Střední odborné školy Gustava Habrmana s učilištěm technických oborů.

Zdroj: ČTK