Další benefity z monitoringu techniky byly jasným důkazem šetření nákladů
„Již při tomto zkušebním provozu jsme např. díky funkci měření nárazů vozíku zjistili náraz č. 3 (nejvyšší stupeň) do jednoho z nosných sloupů s tím, že jsem byl upozorněn SMS na mobilním telefonu a následně jsem dohledal na mapě, kde se tato škodní událost stala a který řidič jí způsobil,“ vysvětluje k alarmové události p. Fiala.
Náraz do sloupu
„Po nasazení monitoringu většinu škod hradí ten, kdo škodu způsobil, jelikož nyní již známe konkrétního viníka a navíc zde velmi výrazně funguje „psychologický efekt“ a zaměstnanci nyní většinu škod nahlásí sami. Takže teď můžeme škody uplatňovat z pojištění odpovědnosti konkrétního zaměstnance, což je mimo jiné spravedlivější k těm řidičům, kteří škody nezpůsobují, oproti společné zodpovědnosti.“
Tímto je možné z velké části eliminovat problémy nejen s náklady na poškozování majetku díky vymezení jasné zodpovědnosti, nástroj pak také slouží v oblasti BOZP, kdy je ihned identifikovaná „kritická“ hodnota v jasně definovaném čase a místě.V provozu se reálně vykazuje, jako jeden z ukazatelů u řidičů VZV skutečný čas strávený řízením vozíku. Systém poukázal na problém, kdy si zaměstnanec například vykázal 7,5 hodiny práce na VZV, přičemž jeho skutečný výkon práce byly jen 2 hodiny, navíc z velké části jezdil bez zatížení vidlí.
„Toto byl evidentní signál, že je třeba se zaměřit nejen na techniku, ale i na další ukazatele v oblasti času či efektivity jízd, aby VZV nejezdil „jen tak“, ale aby skutečně pracoval,“ doplňuje p. Fiala a dodává: “K tomu nám slouží funkce reportingu jízd se zatížením vidlí a bez zatížení“.
Zvyšování produktivity práce a efektivity dílčích provozů
„Co se týká efektivity práce řidičů, tak jako příklad bych mohl uvést jeden boční retrak, u kterého se nám po nasazení systému snížila vykázaná práce zaměstnanců. Měřili jsme hodnoty ve stejném období, a to vždy 1. – 7. měsíc v letech 2012, 2013 a 2014. Rozdíl byl ohromující: první období prokázalo 2434 hodin, druhé 1521 hodin a třetí 751 hodin. Většinou se jednalo o noční směny a víkendy tzn. provoz s menší možností fyzického dozoru.“
Bylo tedy evidentní, že po
implementaci sledování VZV vč. reportingu směnného provozu, který je součástí SW, je možné jednotlivé provozy zcela cíleně zefektivnit.
Pan Fiala pokračuje ve vysvětlování: „Na technice máme nastaveno tzv. blokování řidičů, takže máme jistotu, že techniku řídí jen zaměstnanci, kteří mají oprávnění a všechna potřebná školení. Ostatní zaměstnanci vozík zkrátka nenastartují. V minulosti se nám občas stávalo, že s VZV jezdili i zaměstnanci bez těchto oprávnění, což hodnotím především jako velké riziko v oblasti BOZP.“
Co dalšího Vám monitoring vozíků přinesl?
„Celkově se velmi výrazně po implementaci systému projevuje již zmiňovaný „psychologický efekt“, například zaměstnanci nyní poctivě vypínají elektrické vozíky při odstavení a tím dosahujeme delší životnosti baterií a můžeme si i kontrolovat nabíjecí cykly podle dojezdu k nabíječce. Zaměstnanci nenechávají zbytečně běžet motorové vozíky, což má vliv na úsporu PHM, nezneužívají techniku ke zbytečným jízdám po areálu apod.“
Na základě zobrazování pohybu VZV, které vozík projíždí v rámci celého areálu, byly optimalizovány některé trasy až o 70%.
Vítěz Ješterka Cupu
Monitoring techniky nezatěžuje vaši práci, pomáhá při nestandardních událostech
„Po nasazení monitoringu jsme věnovali analýze provozu a práci se systémem poměrně hodně času, nastavovali jsme různé parametry apod. Nyní nám již systém čas pouze šetří, protože není nutné jej využívat denně, ale pouze v případě, že dojde k „nestandardní“ události, když spouštíme nový projekt, či při zvažování plánu ohledně nákupu nové techniky. V současnosti plánujeme rozšíření výroby a systém budeme využívat jako podklad pro případný nákup nové techniky nebo zohledníme pouze efektivní přesun mezi provozy,“ sdělil p. Fiala.
Svoji ještěrku má osazenou systémem GX Solutions Bohemia i p. Vyšata, nejúspěšnější účastník Linde Ještěrka cupu 2011, pořádaný Linde MH, oblíbeného závodu vysokozdvižných vozíků. Ten i následně získal titul Evropy v roce 2012.