[quote]Společnost East Bohemian Airport (EBA) může uzavřít výběrové řízení na stavební firmu, která v Pardubicích postaví nový letištní terminál. Tendr nezdrží odvolání, řekla mluvčí firmy Hana Šmejkalová. Letiště společně vlastní město Pardubice a Pardubický kraj.[/quote]

„V řádném termínu jsme neobdrželi ani do naší datové schránky ani do právní kanceláře námitku. Odvolání proti výsledkům nebylo podáno,“ řekla Šmejkalová.

„To svědčí ve prospěch výběrového řízení, že bylo uděláno podle zákona, transparentně, všechny parametry byly přesně definované,“ řekl předseda představenstva EBA Pavel Svoboda (ČSSD).

EBA v současné době pracuje na zhotovení smluvní dokumentace se sdružením, které je složené z firem Chládek a Tintěra a Strabag. Za 256 milionů korun má postavit terminál včetně příjezdové komunikace.

Firma EBA se musí kvůli stavbě zadlužit u banky a zároveň poskytnout záruky. Pardubice, které vlastní dvě třetiny akcií, jí budou ručit směnkou. Směnečný program mají zastupitelé schvalovat ve čtvrtek.

Třetinový akcionář, pardubické hejtmanství, půjčí společnosti EBA ve výši svého podílu ze svého rozpočtu. Peníze již schválilo krajské zastupitelstvo.

„Pardubický kraj má krytí z vlastních zdrojů. Pardubice volné prostředky nemají. Ve chvíli, kdy se EBA dostane s novým terminálem do plusu, závazek ručení z města spadne,“ řekl Svoboda.

Mezinárodnímu letišti v Pardubicích ubylo v první čtvrtině letošního roku 87 procent cestujících. Meziročně klesl jejich počet z 19.273 lidí na 2568. Vloni letiště odbavilo 57.830 cestujících, meziroční pokles činil zhruba 63 procent. Letiště zaznamenalo druhým rokem úbytek ruské klientely.

Zdroj: ČTK