[quote]Kdo by si občas nezavzpomínal na své dětství, kdy s nadšením sjížděl všechny zasněžené kopce ve svém okolí. Malá skupinka nadšenců se sáňkování nehodlala vzdát ani v dospělosti a s chutí nalézá nové způsoby, jak si užít nejen zimu, ale i zbývající tři roční období. Nové terénní sáňky Xraycer poslouží svému účelu klidně i v létě.[/quote]

Setkali jsme se již s celou řadou různých řešení v otázce jak si užít zimní radovánky i v teplejších měsících a bez sněhu. Kupříkladu vozíky na kolečkách, speciální kluzáky do písku… Xraycer je navržen jako velmi pevný a univerzální prostředek především do kamenitého horského terénu.

Mnichovský designér a horolezec Maximilian Kolb si dal za úkol sestrojit lehké, intuitivní a skladné letní sáňky pro dospělé. Xraycer v sobě spojuje prvky tradičních zimních sáněk a terénních skateboardů a podle slov svého tvůrce se jedná o „ultimativní horské vozítko“.

Kolb experimentoval s celou řadou materiálů, včetně dřeva, papíru, skleněných a uhlíkových vláken a nakonec zvolil vysoce pevný polyetylen (HDPE), a to z toho důvodu, že je levný, lehký a velmi pevný. Tělo vozítka tvoří ergonomicky tvarovaný HDPE a vysoce přilnavý X-pad sedák, takže je plně zajištěna potřebná trakce a stabilita.

Polyetylenové tělo je osazeno na vozík s hrubými pneumatikami a jezdec ho ovládá pomocí pohybů svého těla, stejně jako kdyby jel na skateboardu – snad jen s tím rozdílem, že na skateboardu stojí. Páka v přední části nejen že dává jezdci pocit bezpečí, že se má za jízdy čeho držet, ale také aktivuje brzdný systém. Prostřednictvím zvonku v přední části vozítka pak může jezdec varovat ostatní kolemjdoucí nebo kolemjedoucí.

Použití je poměrně jednoduché – vylezete na kopec, otočíte se, posadíte se a sjedete dolů. Xraycer váží 6,5 kg a je 70 cm dlouhý. Disponuje též řemínkem, za který ho můžete za sebou vytáhnout do kopce.

Xraycer byl původně navržen do náročnějšího terénu, ale jistě se dobře přizpůsobí i jízdě po travnatých plochách či dlážděných cestách a jiných površích. Rozhodně se jedná o velmi zajímavou alternativu k výlučně zimním aktivitám. Unese až 100 kg živé váhy.

Tým Xraycer můžete podpořit na Kickstarter. Za příspěvek 480 EUR (13 000 Kč) může být Xraycer (včetně řemínku) váš. Pokud půjde vše podle plánu, tak šťastní majitelé obdrží své sáňky už v dubnu příštího roku.

[images type=“carousel“ cols=“five“ lightbox=“true“]
[image link=“19943″ image=“19943″]
[image link=“19944″ image=“19944″]
[image link=“19945″ image=“19945″]
[image link=“19946″ image=“19946″]
[image link=“19947″ image=“19947″]
[image link=“19948″ image=“19948″]
[image link=“19949″ image=“19949″]
[image link=“19950″ image=“19950″]
[image link=“19951″ image=“19951″]
[/images]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno