[quote]Těžké nákladní automobily budou mít od poloviny prosince zakázaný vjezd do centra Olomouce, kde si na jejich časté průjezdy stěžovali obyvatelé. Radnice po několika letech diskusí a příprav uspěla se žádostí na regulaci nákladní dopravy a dělníci už začali instalovat dopravní značení, řekl včera novinářům primátorův náměstek Aleš Jakubec.[/quote]

Zákaz vjezdu vozidel nad šest tun se bude podle Jakubce týkat území v centru města, které ohraničují ulice Litovelská, třída Míru, Foerstrova, Albertova, Velkomoravská, Švýcarské nábřeží, třída 17. listopadu a část Dobrovského ulice. Zákaz se týká i sídliště Lazce.

„Již před několika týdny se na hranicích území, kde bude platit zákaz vjezdu vozidel nad šest tun, objevily patky pro instalaci dopravního značení. Samotné značky by měla firma osadit začátkem příštího týdne, tak by zákaz mohl začít platit kolem 15. prosince,“ uvedl Jakubec.

První neúspěšná žádost radnice počítala se zákazem těžké nákladní dopravy nad šest a 12 tun na území celého města. S tímto návrhem ale nesouhlasilo několik firem a proti byla i obec Křelov, která se obávala nárůstu nákladní dopravy na svém území.

„Jsem rád, že poté, se nám nepodařilo dosáhnout zamezení vjezdu těžké nákladní dopravy nad šest a 12 tun na celé území města, dokázali jsme najít okamžité řešení alespoň té nejpalčivější části problému,“ uvedl primátor Antonín Staněk.

Město se podle něj nevzdalo myšlenky omezit těžkou tranzitní dopravu na celém svém území.

„Odbor koncepce a rozvoje tuto variantu znovu prověřuje a vyhodnotí možné dopady,“ uvedl primátor.

Centrem Olomouce od časného rána do večera projíždí mnoho těžkých nákladních automobilů, na které si stěžují lidé například v okolí rušné třídy Svobody. Podle Staňka nejsou silnice v této části města na těžké automobily stavěné.

Zdroj: ČTK