[quote]Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) nevyloučil, že by kraje mohly v příštím roce dostat opět od státu peníze na opravy silnic II. a III. třídy. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) jim dal letos poprvé celkem 4,4 miliardy korun, ale v návrhu rozpočtu fondu na příští rok pro ně zatím nic není.[/quote]

„Uvidíme, jak půjde příští rok čerpání peněz,“ řekl ministr na silniční konferenci v Plzni. Dodal, že by byl rád, pokud by se peníze pro kraje našly.

Podle něj je malou dobrou zprávou to, že ministři při projednávání rozpočtu SFDI ve vládě přijali na žádost premiéra dodatečné usnesení. Týká se právě návrhů na přispění krajům, pokud tedy zbudou peníze z letoška. „Pokud tam peníze zůstanou, tak určitě s návrhem přijdeme,“ uvedl Ťok. Kraje ale musejí počkat do konce prvního kvartálu.

Náměstek hejtmana kraje Vysočina Libor Joukl po ministrovi chtěl, aby vyslovil rámcové číslo, aby se kraje mohly na stavby připravit. Pokud se dozvědí sumu až koncem března, tak musejí vypsat nadlimitní zakázku, která potrvá minimálně čtyři měsíce. Za peníze pro kraje se postavil šéf sdružení pro údržbu silnic Jan Zouhar.

„Teď vám indikaci nedám. Začátkem roku vám mohu říct, jaké čerpání bylo a jestli se prostor najde. Termín 31. března je konečný, ale pokud přijdu do vlády dříve, nikdo se zlobit nebude,“ uvedl Ťok.

Kraje, například Plzeňský, vedený ČSSD a KSČM, argumentují tím, že nedat krajům nic, je politické rozhodnutí ANO před krajskými volbami.

„To bych chtěl striktně odmítnout, žádnou politiku v tom nevidím. Líbilo by se nám, kdyby krajům ty peníze šly. Ale musí to umožňovat státní rozpočet, to není rozhodnutí ministerstva dopravy,“ řekl.

SFDI je primárně odpovědné za financování páteřní sítě. Podle Ťoka si kraje vzaly silnice s tím, že mají na to, aby je udržovaly lépe než stát.

Ministerstvo dopravy poskytlo letos peníze z přebytku roku 2014. „Jsem rád, že se silnice opravují. Dokonce jsme navrhli úpravu zákona o SFDI, abychom více podpořili místní silnice a komunikace II. a III. tříd, což se teď projednává v parlamentu,“ uvedl. Jde o silnice, které navazují na opravy státních silnic a dálnic.

Ministerstvo dopravy v návrhu rozpočtu SFDI se penězi pro kraje počítalo. Ministr financí je ale vyškrtl. Odůvodnil to tím, že kraje díky novému rozpočtovému určení daní dostanou další tři miliardy a v celkovém výběru daní asi o 9,6 miliardy více. Letošní suma pro kraje nebyla podle Ťoka úplně systémovým krokem. „Ale byl to dobrý krok, protože je vidět, že to v mnoha krajích velmi pomohlo,“ uvedl.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno