Zdroj: DENÍK/Vít Šimánek

[quote]Kraje letos dostanou od státu na opravy silnic druhé a třetí třídy dohromady dvě miliardy korun. Na jednání Rady Asociace krajů ČR v Čeladné na Frýdecko-Místecku to včera oznámil ministr dopravy Dan Ťok. Loni kraje na opravy těchto silnic dostaly od státu tři miliardy korun, v roce 2015 to bylo 4,4 miliardy. Předsedkyně rady a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová řekla, že kraje budou chtít, aby letošní částka byla minimálně stejná jako loni.[/quote]

Ministr řekl, že dvě miliardy se našly ve Státním fondu dopravní infrastruktury a že navrhne vládě, aby tyto peníze stát poskytl krajům na opravy silnic druhé a třetí třídy.

„Jak to dopadne na vládě, je samozřejmě otázka dalšího jednání. Pokud bude zájem přidat, tak pevně věřím, že to nebude z živých projektů, které bychom měli financovat z našeho fondu,“ řekl Ťok.

Vildumetzová připomněla, že na konci roku to vypadalo, že kraje nedostanou od státu na opravy silnic nic, proto ministrovu zprávu přivítala.

„Já už jsem v minulosti říkala, že bych byla ráda, kdyby ta částka byla minimálně v tom rozsahu jako v minulém roce. A protože budeme mít společné jednání s vládou 20. února, tak budeme požadovat, aby ta částka byla navýšena,“ řekla Vildumetzová.

Síť silnic je podle ní rozsáhlá a kraje mají na její opravy velké požadavky. Suma se mezi kraje bude rozdělovat poměrně podle délky silniční sítě. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák řekl, že Moravskoslezský kraj by měl dostat zhruba 5,6 procenta z celkové částky, tedy okolo 112 milionů korun.

Zdroj: ČTK