[quote]Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) připustil možnost pokutovat řidiče za přestupky podle výše jejich příjmů, který chce zavést poslanec ČSSD Stanislav Huml. Sankční proces by to ale podle něj mohlo komplikovat. Uvedl to ve čtvrtek ve Sněmovně při interpelacích, když obhajoval záměr svého úřadu zvýšit pokuty za nejzávažnější dopravní přestupky. [/quote]

„Samozřejmě se tomu nebráním, nicméně je otázka, zda-li by se takovýmto případem celý proces ještě víc nezkomplikoval,“ uvedl ministr.

Záměr zvýšit pokuty za některé přestupky Ťok oznámil už loni na podzim. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že „jsou i typy řidičů, na které nic jiného než ta represe neplatí“.

„My nejdeme směrem, že bychom chtěli plošně zvýšit pokuty. Nám jde o to, abychom ty nejzávažnější přestupky, kterém ohrožují lidský život, byli schopni trestat vyššími pokutami,“ uvedl.

Opakované spáchání nejzávažnějších přestupků by podle ministra mělo být trestáno odebráním řidičského průkazu. Chystaná novela by naopak u bagatelních přestupků měla dát policii prostor k tomu, „aby byla mnohem více shovívavější“, podotkl Ťok. V případě dopravní nehody by pokuta mohla, ale nemusela být dvojnásobně vyšší, dodal ministr. Noví řidiči by podle něj měli mít k dispozici nižší celkový počet bodů, který by jim bylo možné za spáchané přestupku odebrat – místo 12ti by jich mohli mít jen šest či sedm, aby za spáchání jednoho závažného přestupky hned nepřišli o řidičský průkaz.

Ťok už loni oznámil, že například při vysokém překročení rychlosti v obci o 40 km/h nebo o 50 km/h mimo obec by se horní sazba pokuty ve správním řízení zvýšila z 10.000 na 25.000 korun. Bodový postih by v tomto případě stoupl z pěti na šest. Podobně by mělo být trestáno porušení zákazu vjíždění na železniční přejezd.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno