Podle zprávy „World Food Containers“ od agentury Freedonia celosvětová poptávka poroste do té doby ročně o 4,5 %. Růst potáhnou měkké i tuhé plasty, lepenky pro ně budou v blízké budoucnosti představovat silnou konkurenci díky nízké hmotnosti, recyklovatelnosti, využití přírodních zdrojů, spotřebitelským a legislativním trendům. Plasty obecně nabídnou nejlepší perspektivu, při balení mnoha potravin nahradí kovy a sklo. Voleny jsou např. pro polotovary a suroviny (kuchyňské tuky a oleje, koření, ořechy a semena, nudle a rýže balené po jedné porci). Silné zůstanou pytle a sáčky, porostou o víc než 5 % ročně. K jejich použití vede rostoucí popularita chlazených a zpracovaných potravin, hotových jídel, pochutin, mlýnských a pekárenských výrobků apod.
Rapidní urbanizace v mnoha rozvíjejících se oblastech vytvořila novou třídu zákazníků, kteří touží po kariérním růstu a vyšších příjmech a obětují tomu čas na přípravu jídla. Už nekupují nebalené potraviny pro každodenní vaření, ale zabalené, předem připravené zboží. A to ve velkých supermarketech, jež nahrazují tradiční venkovské prodejce nebo tržiště s čerstvým, minimálně balenými zbožím. Klesá spotřeba velkých balení rýže a dalších obilovin, čerstvého masa, ovoce, zeleniny apod. Spotřebitelé projevují zájem o chlazené, zpracované potraviny, instantní přísady a polotovary.
Stejně tak trend přináší menší balení mouky, obilovin, kuchyňských olejů a tuků, strouhaného sýra, asepticky balených polévek, surovin a hotových jídel, protože zákazníci požadují pocit pohodlí a úspory času. To způsobí dvouciferný růst poptávky po potravinových obalech v mnoha oblastech Asie a Tichomoří, Střední a Jižní Ameriky, Afriky a Středního východu.
Zdaleka největším odběratelem obalů na potraviny zůstávají USA, nejvýznamněji poroste Indie a Čína, a to dvouciferně do roku 2017. Do roku 2022 se nejspíš stane největším odběratelem Čína, překoná USA v důsledku výše uvedených trendů. Mohutný příliv poptávky se čeká i na jiných trzích: v Thajsku, Brazílii, Argentině a Turecku. V rozvinutých zemích, zvlášť Severní Americe a západní Evropě, růst omezí nasycenost trhu, ale některým materiálům a druhům obalů pomůžou technické inovace (bariérové vlastnosti, funkční prvky) spolu s poptávkou po prémiových obalech zabezpečí aspoň skromné přírůstky. Krátkodobý problém představuje přetrvávající recese, zvlášť v západní Evropě, mohla by mírně omezit vyhlídky. Zákazníci sledují ceny, kupují obaly s nízkou přidanou hodnotou. Oživení ekonomiky povede k expanzi prémiových obalů, obalů s promyšlenou grafikou a funkčními prvky.
448stránková zpráva obsahuje údaje za roky 2002, 2007 a 2012, předpovědi na 2017 a 2022 podle výrobku, trhu, oblasti a 22 hlavních zemí, 41 profilů výrobců, např. Ardagh Group, Bemis, Crown Holdings, Graphic Packaging a Silgan Holdings, cena: 6100 $.
Tiskovou zprávu Freedonie doplnil Rick Lingle, redaktor Packaging Digestu, rozhovorem s autorem analýzy Joem Prywellerem, zde jsou některé zajímavé postřehy:
- Vyšší příjmy rovná se více času na volnočasové aktivity, tj. opět méně času na vaření doma (a méně rodin, které chtějí vařit jídlo od základů).
- Poptávka na vyspělých trzích v USA a Kanadě bude stoupat asi o 3 % ročně do 2017, za většinu můžeme být vděční prémiovým prvkům, jako jsou bariérové materiály, jedinečné tvary a velikosti balení. Příznivě působí i nástup technologií navázaný na zvýšenou poptávku po hotových jídlech, po obalech pro mikrovlnné trouby a kombinovaných obalech pro mikrovlnné/horkovzdušné trouby, obalech pro dlouhodobé skladování masa, ovoce a zeleniny apod. V dalších čtyřech pěti letech bude větší zájem o biopolymery a pokročilé bariérové materiály. Lídry tohoto vývoje (včetně RRP balení) jsou USA a Kanada. Některé novinky sice přicházejí ze západní Evropy či Japonska, ale trh v USA nabízí větší příležitosti k růstu a zlepšování. Se zotavením ekonomiky jsou podobné trendy vidět v západní Evropě, i když poptávka je diferencovaná podle zemí, např. se liší v severní a jižní Evropě.
- Plastové obaly nabízejí proti sklu a kovu víc reklamního prostoru, což láká zvlášť velké značky, které vstupují do rozvíjejících se oblastí.
- Lepenky, zvlášť v aseptické formě, se více šíří v rozvíjejících se oblastech, v USA je křivka plochá.
- Trochu překvapivě největší trh pro potravinářské obaly představují mlýnské výrobky, tj. rýže, mouky a krmiva pro domácí zvířata. Jak rýže v Asii, tak kukuřice ve Střední a Jižní Americe mění svůj obal: místo velkých pytlů, z nichž se odvažovala v místních obchodech, se používají menší vícevrstvé pytle a lepenkové obaly, které prodlužují trvanlivost.
- Balení mléčných výrobků poroste o 4,3 % ročně, a to na základě zvýšení výroby jogurtů, baleného sýra, zmrzliny a dalších mražených dezertů a díky rostoucí popularitě jogurtů, tvarohů, sýrových pochutin, nových druhů zmrzliny a sušené dětské výživy balených po jednotlivých porcích.
Zdroj: Packaging