[quote]Ústav pro průzkum trhu Ceresana z německého Konstanz analyzoval evropský trh s obaly z vlnité a hladké lepenky a kartonu. K pravoúhlým lepenkovým obalům zahrnuje studie také dózy, sudy a podobné výrobky z papíru. Analytici Ceresany očekávají, že evropská spotřeba obalů vzroste do roku 2021 na 39 mil. tun. Hnací silou je razantní spotřeba on-line obchodů, které vyžadují obaly z vlnité lepenky. Ale také obaly pro regály (shelf ready) z vlnité lepenky budou stále důležitější.[/quote]

Vedle tradičních úkolů sekundárních nebo přepravních obalů tzn. zajistit soudržnost jednotlivých výrobků a jejich ochranu, vystupují do popředí další aspekty: shelf ready obaly, manipulace s nimi a jejich vzhled by měly být integrovány již do vzhledu nabídky, dodávky, prezentace a prodeje zboží. Přepravní obaly se stávají stále důležitějšími jako nosič ploch pro reklamní a marketingové účely. Z rostoucího významu nových distribučních kanálů profitují také skládačky z hladké lepenky a kartonu. Pro prezentaci v internetových obchodech musí být výrobek vizuálně přitažlivý, znázorněn realisticky, kontrastně ostře a jasně. Dokonce panoramatický pohled na výrobek by měl být možný. Pro to nabízejí skládačky ty nejvhodnější vlastnosti.

V mnoha oblastech balení vytlačují plastové obaly tradiční papírové obaly. U sortimentu ovocných šťáv například plastové PET láhve stále více nahrazují tradiční nápojový karton, v oblasti balení mléka získávají láhve z HDPE další podíly na trhu. Avšak nemusí se vždy rozhodnout buď pro karton, nebo plast. Stále častěji se používá kombinace obou materiálů. Jako příklad je možno uvést mražené potraviny nebo hotová jídla. Plastová miska jako primární obal může mít přebal z kartonu, který je vhodnější pro kvalitní potisk a prezentaci výrobku.

V první kapitole studie jsou uvedena data o objemech výroby, dovozu, vývozu a spotřebě obalů z vlnité lepenky, kartonu a hladké lepenky pro časové období 2005–2021 v jednotkách tun. Údaje se týkají celé Evropy a 24 vybraných států. V kapitole 2 se zkoumá detailně spotřeba obalů z vlnité lepenky, kartonu a hladké lepenky podle materiálových typů a jejich aplikačních oborů. Kapitola 3 poskytuje firemní profily nejvýznamnějších výrobců obalů z vlnité a hladké lepenky a kartonů přehledně uspořádané podle kontaktních údajů, obratu, zisku, sortimentu, výrobních závodů, profilů, typu výrobků a jejich aplikačních oborů.

Podrobné profily byly dodány 68 výrobci jako např. Tetra Pak International S.A., International Paper Co., Smurfit Kappa Group Plc, Amcor Ltd., Sonoco Products Co., DS Smith Plc., Huhtamäki Oy, Coveris Holding S.A., Mayr-Melnhof Karton AG, SIG Combibloc Group Ltd., Essentra Plc.

Studie

Zdroj: Packaging

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno