Nové průmyslové haly rostou ve střední Evropě dvakrát rychleji než loni. Za první pololetí letošního roku se jich postavilo přes 500 tisíc metrů čtverečních (loni 260 tisíc). A pronajaly se téměř dva miliony metrů. Díky tomu klesá podíl volných ploch v průměru pod deset procent. Vyplývá to ze zjištění středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield.
„Zájem o nové prostory je tak velký, že téměř všechna plocha se pronajme ještě před zahájením stavby. Z toho důvodu dnes téměř neexistuje spekulativní výstavba. Nejvíce se to projevuje v Polsku a České republice. Zájem táhnou nadále firmy z oboru automobilismu, sílí však také role internetových prodejců,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.
Polsko
„Podle množství aktuálně rozestavěných parků v Polsku lze očekávat, že letošní výstavba v této zemi bude nejvyšší za posledních pět let. Pronájmy vzrostly za první pololetí letošního roku o 20 procent ve srovnání se stejným obdobím loni a do konce roku si toto tempo udrží. Developeři v Polsku se začínají zajímat i o města střední velikosti, která se nacházející se poblíž velkých aglomerací,“ říká Tom Listowski, vedoucí průmyslového týmu Cushman & Wakefield v Polsku.
Výstavba
V prvním pololetí vyrostlo 520 tisíc metrů čtverečních, loni za celý rok téměř 700 tisíc. V Polsku nová výstavba v prvním půlroce (340 tisíc m2) již téměř dosáhla objemu výstavby za celý rok 2013 (350 tisíc m2).
Většina nových hal ve střední Evropě vyrostla pod taktovkou čtyř developerů – Panattoni, PointPark Properties, Prologis a nově také MLP Group.
Pronájmy
Firmy si v prvním pololetí pronajaly téměř 1,9 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových hal (loni ve stejném období 1,5 milionu m2). Nejvíce se v prvním pololetí pronajalo v Polsku – přes milion m2 a v České republice – 570 tisíc m2.
Neobsazenost
Silná poptávka na trhu stlačila průměrnou neobsazenost v celém regionu o více než jedno procento (z deseti procent v lednu 2014 na devět procent v červnu). Nejrychleji klesala v Maďarsku – o tři procenta.
Nejmenší podíl volných ploch se nachází na Slovensku (4 procenta) a v České republice (6,5 procenta). V Polsku klesl podíl volných ploch v prvním pololetí z téměř 11 na necelých 9 procent.
Výhled
Dle očekávání expertů z Cushman & Wakefield poroste trh průmyslových nemovitostí do konce roku stejným tempem jako doposud.
„Tahounem developerského trhu v posledních deseti letech je a zůstane Polsko – a to nejen na středoevropské úrovni, ale v evropském měřítku. Děje se tak hlavně díky neustále rostoucí ekonomice a rovněž díky aktivnímu přístupu tamní vlády. Český trh zůstane nadále silný, ovšem s tím, že stále zůstává prostor pro přehlednější a vstřícnější postoj politiků vůči zahraničním investorům. Do budoucna se jako jistá bariéra jeví nedostatek pozemků připravených pro průmyslovou výstavbu,“ říká Ferdinand Hlobil.
Slovensko je taženo především oblastí Bratislavy a několika velkými investicemi typu VW. Větší diverzifikace investic a projektů v rámci východního Slovenska by jistě byla pozitivní pro celou zemi.
Maďarský a rumunský trh pomalu začínají také pociťovat oživení, které jde ruku v ruce s pozitivním vývojem v celém středoevropském regionu a Evropě jako celku. Především Maďarsko se po dlouhé době dostalo s nepronajatostí pod 20 procent, což by v případě dalšího zlepšení bylo jasným signálem pro nové developerské investice ve střednědobém horizontu.
„Určitým ohrožením pro středoevropský trh je politický vývoj na Ukrajině. Pokud dojde k dalšímu zostření konfliktu, dá se očekávat zvýšená obezřetnost ze strany investorů. To může postupně vést k tomu, že utáhnou kohoutky a developeři mohou přijít o část finančních zdrojů. Také je pravděpodobné omezení výrobní expanze na Ukrajinu ze strany firem,“ dodává Ferdinand Hlobil.
Zdroj:Cushman & Wakefield