[quote]Rakouská státní cena, World Star, Pack the Future, jsou ceny, které obdržela technologie pěnění, vyvinutá společností Alpla. Vorarlberger Alpla Werke Alwin Lehner GmbH & Co KG, jeden z největších světových výrobců rozměrově stabilních plastových obalů, obdržel tyto ceny od roku 2014 již několikrát.[/quote]

Pěnicí technologie ve výrobě plastových láhví vyráběných extruzním vytlačováním (EBM) je výsledkem víceletého výzkumu a spolupráce firem Alpla, Unilever a Mucell. Láhev je třívrstvá. Při tzv. mikro celulárním pěnění se zavádí do střední vrstvy plyn, který vytvoří strukturu, jakou má včelí plástev. Je tak redukována hmotnost láhve a spotřeba plastu o 15 % ve srovnání s tradičními EBM láhvemi. Tento proces nevyžaduje žádné chemické přísady. Láhve jsou tedy plně recyklovatelné. Hustota materiálu se sníží, tloušťka stěny zůstává stejná. Láhve v plnicí lince během přepravy a manipulace mají téměř stejné funkce jako konvenční láhve EBM. Pro spotřebitele je rozdíl nezjistitelný.

Postup je založen na mikro buněčné pěnicí technologii Mucell, která byla vyvinuta v Massachusetts Institute of Technology (MIT), Boston, Spojené státy, a je uváděna na trh firmou Mucell Extrusion LLCO od roku 2014. Společnost Alpla vyrábí tímto postupem láhve pro evropský trh pro sprchový gel společnosti Unilever. Podle prohlášení společnosti Unilever se uspoří 275 tun plastů za rok. V blízké budoucnosti se do nového typu láhví budou balit prostředky osobní péče a prostředky pro domácnost. Společnost Alpla byla založena v roce 1966, má 16 500 zaměstnanců a 159 závodů ve 42 zemích.

Zdroj: Packaging

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno