[quote]Trolejbusy budou jezdit v Chomutově dál. Rozhodli o tom v pondělí večer zastupitelé. V sousedním Jirkově naopak trolejbusová doprava k 1. lednu 2017 končí. Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova se bude snažit podepsat s městy dlouhodobou smlouvu, aby mohl zažádat o dotaci na obnovu vozového parku.[/quote]

Ředitel dopravního podniku Petr Maxa zastupitelům řekl, že trolejbusová doprava je dražší než autobusová, nicméně trolejbusy lze nahradit z dotace EU pouze opět za trolejbusy. „Jedná se tak o možnost obnovit po letech vozový park,“ uvedl Maxa.

Opoziční zastupitelé požadovali hlubší ekonomickou analýzu. „Postrádám předpověď, jak to bude do budoucna,“ uvedl bývalý primátor Jan Mareš (ČSSD). Zastupitelé požadovali také rozbor toho, jaký dopad bude mít neobjednání trolejbusů Jirkovem.

Po více než hodinové debatě pro zachování trolejbusů zvedlo ruku 29 zastupitelů, nikdo nebyl proti, dva zastupitelé se zdrželi.

Právě na rozhodnutí obou měst dopravní podnik podle Jaroslava Komínka, který je radním Chomutova a předsedou představenstva podniku, čekal. „Uděláme všechno proto, abychom uzavřeli dlouhodobou smlouvu a zabezpečili dopravu pro všechny cestující,“ řekl ještě před hlasováním chomutovským zastupitelům. Vedle žádostí o dotace na obnovu vozového parku bude dopravní podnik připravovat i integraci s dopravou Ústeckého kraje.

Jirkovští zastupitelé rozhodli o ukončení trolejbusové dopravy k 1. lednu 2017 před několika dny. Důvody byly podle starosty Radka Štejnara (ČSSD) ekonomické.

Trolejbusová doprava v aglomeraci Chomutov a Jirkov, kde žije 70.000 lidí, je nejmladší v rámci Česka. První cestují se svezli trolejbusy mezi oběma městy v červenci 1995. Od té doby se však nerozšiřovalo trakční vedení a příliš se neinvestovalo do trolejbusů, nejmladší jsou deset let staré.

Zdroj: ČTK