[quote]Trolejbusová doprava v Jirkově skončí. Po dlouhé emotivní debatě o tom včera rozhodli zastupitelé. O budoucnosti nejmladšího trolejbusového provozu v Česku ještě v pondělí budou jednat zastupitelé v Chomutově. Městskou dopravu v aglomeraci, kde žije zhruba 70.000 lidí, zajišťuje Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova.[/quote]
Pro konec trolejbusů od 1. ledna 2017 zvedlo ruku 15 z dvaadvaceti přítomných jirkovských zastupitelů, proti bylo pět a dva se zdrželi. „Pro občany se tímto rozhodnutím nic nemění. Teď začnou jednání s dopravním podnikem o nové podobě městské dopravy v Jirkově, to znamená, jaké budou jezdit autobusy, jaké budou jízdní řády, trasy, aby to vyhovovalo obyvatelům,“ řekl po hlasování starosta Radek Štejnar.
Počet spojů do Chomutova by se podle starosty měnit neměl. „Mělo by se zlepšit spojení do okrajových částí Jirkova,“ uvedl. Hlavní důvod proti zachování trolejbusů byl podle starosty ekonomický. „Na provoz vychází nejlépe autobusy,“ zdůraznil.
O zrušení trolejbusů v Jirkově se mluví delší dobu. Vozový park je zastaralý, deset trolejbusů jezdí už od roku 1995. Na jejich výměnu by dopravní podnik mohl získat peníze z Evropské unie. Mimo jiné tímto argumentem se snažil zastupitele těsně před hlasováním přesvědčit předseda představenstva podniku a chomutovský radní Jaroslav Komínek.
Vedení Jirkova však oponovalo cenou. Provoz trolejbusů podle odborného odhadu radnice stojí skoro 74 korun na kilometr a provoz autobusů 53 korun na kilometr. Dopravní podnik však nemá volné autobusy, které by mohly trolejbusy nahradit. „Můžeme provoz trolejbusů případně zachovat do doby, než bude adekvátní náhrada,“ uvedl Štejnar.
Z úst zastupitelů zazněla řada argumentů pro i proti trolejbusové dopravě. „Já budu vždy prosazovat variantu, která je pro město levnější,“ uvedl Štejnar. Jaký dopad bude mít rozhodnutí Jirkova na dopravní podnik se podle Komínka ještě uvidí. Radnice má s podnikem smlouvu do roku 2019. „Našim cílem je udržet zakázku, budeme jednat do poslední chvíle,“ řekl po hlasování Komínek. Co bude s plány na obnovu trolejbusů, se podle něj uvidí po pondělním hlasování o dopravě v Chomutově.
První cestují se svezli trolejbusy mezi oběma městy v červenci 1995. Od té doby se však nerozšiřovalo trakční vedení a dnes jsou tak některé nově vznikající čtvrti v Jirkově odříznuty od trolejbusů.
Otazník nad budoucností trolejbusů visel před pár lety i v Ústí nad Labem. Také v krajském městě byl vozový park zastaralý a mluvilo se o konci trolejbusů. Dopravní podnik nakonec koupil 26 nových vozů, velkou část nákladů pokryla evropská dotace.
Zdroj: ČTK