Zdroj: Deník/Luboš Jeníček

[quote]Na začátku června začnou trolejbusy v Pardubicích projíždět dokončovaným terminálem městské hromadné dopravy. Zastavovat tam zatím nebudou. Cestující u vlakového nádraží vystoupí až o měsíc později. Informovala o tom náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.[/quote]

„Bude to asi nejtěžší doba pro občany Pardubic, protože budou projíždět terminálem, ale trolejbus tam nemůže kvůli bezpečnosti zastavit. Dokud je to stavba, není možné tam pustit veřejnost,“ řekla Dvořáčková.

Nově instalované trolejové vedení nejdřív zkontrolují drážní inspektoři. S převedením trolejbusové dopravy z Palackého třídy přes terminál dopravní podnik počítá od pondělí 5. června. Cestující nadále ale budou vystupovat u autobusového nádraží, u hypermarketu Albert a v Lidické ulici.

„Trolejbusy budou zatím jen projíždět terminálem. Na Palackého třídě se totiž u lihovaru odstříhá trolejové vedení, do budoucna se s ním nepočítá,“ řekl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Město chce otevřít terminál 1. července. Stavbu převezme od firmy Strabag 14. června, což je zároveň termín, kdy musí se švýcarským donátorem vyúčtovat dotace. Stavbu poté zkontrolují úřednicí magistrátu, kontrolní prohlídky potrvají do 21. června, uvedla Dvořáčková.

„Dokud nebudou hotové kontrolní prohlídky, které dělá stavební úřad a odbor dopravy, nemůžeme tam pustit veřejnost. Od července do září bude probíhat zkušební provoz, v září proběhne kolaudace stavby,“ dodala Dvořáčková.

Aktuálně již stavební firma dokončila pokládku asfaltu na Palackého třídě u vlakového nádraží a průjezdný je po delší době odbočovací pruh do Polabin. V dubnu musela firma dvakrát zasypávat propadlou vozovku, voda ze staré kanalizace podemlela silnici a vytvořila v podzemí dvě kaverny. Město marně hledá vlastníka kanalizace.

„Komunikace je odvodněná do jiné kanalizace. Ale potřebovali bychom vědět, komu stará kanalizace patří, kdo do ní vypouští odpad. Měla by se ucpat popílkem, aby nemohla dál vymílat na Palackého třídě kaverny,“ dodala Dvořáčková.

Terminál za 176 milionů korun staví město od loňského podzimu. Autobusový terminál zahrnuje autobusové zastávky, odpočinkovou zónu a fontánu, parkoviště a cyklověž na parkování bicyklů i sochu stavitele železnic Jana Pernera.

Zdroj: ČTK