[quote]Budoucí americký prezident Donald Trump pohrozil největší americké automobilce General Motors (GM), že uvalí vysoké clo na dovoz jejích vozů Chevrolet Cruze vyráběných v Mexiku. Další americká automobilka Ford Motor po dřívější Trumpově kritice zruší plán na výstavbu továrny v Mexiku za 1,6 miliardy dolarů (41,6 miliardy Kč).[/quote]

Trump kritizuje GM za výrobu aut v Mexiku, hrozí vysokým clem

Budoucí americký prezident Donald Trump pohrozil největší americké automobilce General Motors (GM), že uvalí vysoké clo na dovoz jejích vozů Chevrolet Cruze vyráběných v Mexiku. Firma dnes v reakci na Trumpova slova uvedla, že drtivou většinu vozů Chevrolet Cruze určených pro americký trh vyrábí ve Spojených státech.

„General Motors posílá v Mexiku vyráběný model Chevy Cruze prodejcům v USA přes hranice bez poplatku. Buď budete vyrábět v USA, nebo budete na hranicích platit vysoký poplatek,“ napsal před dvěma dny Trump na svém twitterovém účtu.

Automobilka GM uvedla, že všechny sedany Chevrolet Cruze prodávané v USA vyrábí v montážní továrně ve městě Lordstown v americkém státě Ohio. Z Mexika firma podle svého mluvčího dováží pouze hatchbackovou verzi, která má na celkovém prodeji tohoto modelu jen malý podíl, uvedla agentura AP.

Trump během své předvolební kampaně zdůrazňoval potřebu chránit americký průmysl před odlivem pracovních míst do zahraničí. Ostré kritice podrobil například plány americké automobilky Ford Motor na přesun části produkce do Mexika.

Ford po Trumpově kritice ruší výstavbu závodu v Mexiku

Americká automobilka Ford Motor zruší plán na výstavbu továrny v Mexiku za 1,6 miliardy dolarů (41,6 miliardy Kč). Firma v úterý uvedla, že místo toho investuje 700 milionů USD do své továrny v americkém státě Michigan. Investiční plány Fordu v Mexiku se dříve staly terčem ostré kritiky ze strany budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Akcie Fordu po oznámení záměru zpevnily o více než tři procenta, zatímco kurz mexického pesa se propadl na nejnižší úroveň za posledních sedm týdnů na 20,93 MXN za dolar.

Automobilka o plánech na výstavbu mexického závodu na výrobu malých vozů informovala loni na jaře. Trump tehdy její rozhodnutí označil za „naprostou ostudu“ a pohrozil Fordu vysokými dovozními cly.

„Pokud budu prezidentem, takové směšné transakce, které likvidují (v USA) pracovní místa, se nebudou dít,“ uvedl tehdy.

V prezidentských volbách Trump v listopadu porazil svou soupeřku Hillary Clintonovou, v Bílém domě tak 20. ledna vystřídá Baracka Obamu.

Ford uvedl, že do své továrny v Michiganu investuje 700 milionů dolarů (přes 18 miliard Kč) v rámci rozšiřování nabídky elektromobilů a hybridních vozů. V závodu by tak mělo vzniknout zhruba 700 nových pracovních míst.

Generální ředitel automobilky Mark Fields upozornil, že zrušení plánů na výstavbu továrny v Mexiku souvisí zejména s nedostatečnou poptávkou po malých automobilech. Poukázal také na potřebu plně využít výrobní kapacity v již existujících závodech. Podle mluvčího firmy ovlivnily rozhodnutí rovněž Trumpovy politické plány, například na snižování daní a omezování regulace v USA. Výkonný předseda automobilky Bill Ford uvedl, že s Trumpem mluvil a o rozhodnutí ho informoval.

Trump během své předvolební kampaně zdůrazňoval potřebu chránit americký průmysl před odlivem pracovních míst do zahraničí. Kvůli zahraniční výrobě kritizoval i největší americkou automobilku General Motors. Pohrozil, že uvalí vysoké clo na dovoz jejích vozů Chevrolet Cruze vyráběných v Mexiku. Automobilka nicméně v reakci na Trumpova slova uvedla, že drtivou většinu vozů Chevrolet Cruze určených pro americký trh vyrábí ve Spojených státech.

Všechny sedany Chevrolet Cruze prodávané v USA se podle GM vyrábějí v montážní továrně ve městě Lordstown v americkém státě Ohio. Z Mexika firma dováží pouze hatchbackovou verzi, která má na celkovém prodeji tohoto modelu jen malý podíl.

V loňském roce General Motors podle svých údajů prodal v USA kolem 190.000 vozů Cruze, z toho zhruba 185.500 sedanů vyrobených v Lordstownu a 4500 hatchbacků vyrobených v Mexiku. Vedení odborového svazu UAW v továrně v Lordstownu uvedlo, že proti výrobě hatchbacků Cruze v Mexiku nemá námitky. Odboráři rovněž upozornili, že jejich továrna není na tuto výrobu vybavena.

Zdroj: ČTK