[quote]Tunelovým komplexem Blanka v Praze za prvních šest měsíců provozu projelo denně v průměru skoro 62.000 vozidel. Jejich počet dál stoupá. Vyplývá to ze statistik. Nejméně řidičů, zhruba 44.000, využilo Blanku v prvním týdnu provozu, nejvíc v polovině letošního března, kdy šestikilometrovým tunelem projelo přes 70.000 aut. Přesná data o provozu budou k dispozici ke konci prvního pololetí tohoto roku.[/quote]

Problematický tunel Blanka se po řadě odkladů otevřel loni září. Už v polovině října překonal počet aut hranici 60.000 průjezdů a rostl až do poloviny prosince, kdy atakoval hranici 70.000. O vánočních svátcích a na přelomu roku zaznamenali dispečeři úbytek na 46.500 aut denně. V průběhu ledna provoz znovu nabral na intenzitě a do poloviny března stoupl až nad 70.300 aut, vyplývá z údajů za uplynulých 26 týdnů provozu.

V souvislosti s otevřením stavby klesl provoz v ulici Milady Horákové, Argentinské, Veletržní, na nábřeží Kapitána Jaroše a Nuselském mostě. Naopak provoz se podle údajů z dispečinku zhoršil v ulici Jugoslávských partyzánů, v Patočkově a Holešovičkách. Řidiči také častěji využívají tunel Mrázovka a Strahovský tunel, které na Blanku bezprostředně navazují.

Výrazně se po otevření Blanky zhoršil provoz v oblasti Vítězného náměstí v Praze 6. „Otevření tunelového komplexu Blanka v roce 2015 dramaticky zhoršilo dopravní zatížení Vítězného náměstí a přilehlých hlavních komunikací. Hledáme řešení dílčích zlepšení, která bez koncepčního řešení nejsou vskutku efektivní,“ řekl koncem března zástupce starosty Martin Polách při vyhlášení urbanisticko-dopravní soutěže k řešení současné situace.

Největší potíže v provozu Blanky dělali zvědavci, kteří hlavně zpočátku v tunelu zastavovali a fotili si jej. Dispečeři zaznamenali několik případů, kdy se v tunelu pohybovali chodci. Takové situace už se ale příliš neopakují.

V současnosti jsou problémem hlavně řidiči, kteří se v tunelu otáčí,“ řekla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Řidiči, kteří si spletou směr, se v tunelu otáčí hlavně v nočních hodinách, kdy není takový provoz.

Ze zatím ne zcela jasných důvodů se v polovině března tunel asi na dvě hodiny automaticky obousměrně uzavřel a zkomplikoval tak dopravu v metropoli. Tvořily se dlouhé kolony. Policie nejprve informovala o nespecifikované chybě řídicího systému, lidé z magistrátu posléze uvedli, šlo o reakci kontrolního čidla na prach ze stavebních prací. Vedení města uvedlo, že situaci prověří, aby se už nemohla neopakovat.

Blanka vyšla na 43 miliard korun, tedy zhruba o deset miliard více, než bylo původně plánováno. Praha dosud vede s dodavateli arbitráže kvůli neproplaceným fakturám.

Zdroj: ČTK