Evropský týden mobility, který se uskuteční od 16. do 22 září, se zaměří na propagaci alternativních způsobů dopravy vůči osobním automobilům. V Česku se k letošnímu 14. ročníku připojilo 34 měst a celosvětově 1421 měst ve 40 státech. Kromě tradičních cyklojízd vzniknou ve městech pěší zóny nebo se lidé mohou v řadě měst těšit na veřejnou dopravu zdarma, uvedla Jitka Vrtalová z Centra dopravního výzkumu (CDV).
Mezi největší problémy motorové dopravy, které v roce 2013 uvádělo nejvíce lidí v průzkumech veřejného mínění, patří znečištění životního prostředí, hlukové exhalace, nebezpečí dopravních nehod a dopravní zácpy, uvedl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Podle Jaroslava Martinka z CDV je navíc stále větší problém do omezeného prostoru měst efektivně umístit všechny druhy dopravy.
Zástupci měst tak podle Martinka musí začít s obyvateli řešit, jak má podoba veřejného prostoru na městských ulicích vypadat, kolik prostoru má být věnováno parkování aut a kolik prostoru má připadnout například pro pohyb cyklistům. To se v současnosti příliš neděje, protože strategie mobility zatím úřady s občany dopředu neřeší, spíše ji lidem představí jako hotovou věc.
Ulehčit dopravě ve městech by podle Miroslava Vyky z Asociace cestujících ve veřejné dopravě mohlo zefektivnění příměstské železnice. Ta dosud obsluhuje sídla přímo na trati nebo v docházkové vzdálenosti od ní. K tomu, aby železnici pro pravidelné dojíždění do města využívali i obyvatelé vzdálenějších obcí, kteří v současnosti raději dojíždí osobním autem, chybí síť cyklostezek a záchytných parkovišť před železničními stanicemi. Podle něj jde o model, který má potenciál přesvědčit lidi, že se jim nevyplatí finančně ani časově jezdit s osobním autem do měst. Kromě parkovacích míst a prostor pro bezpečné uložení jízdního kola je podmínkou rovněž častý, alespoň hodinový takt příměstské železnice, dodal Vyka.
Zdroj: ČTK