Zdroj: www.pixabay.com

[quote]V Praze na levém břehu Vltavy u nábřeží Edvarda Beneše se dnes otevřelo lodím zmodernizované přístaviště. Nyní tam mohou stát kabinové lodě či osobní lodě, včetně těch největších až do délky 110 metrů. Rekonstrukce 480 metrů dlouhého mola stála 38 milionů korun. Byla financována z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury. Novinářům to dnes řekli zástupci Ředitelství vodních cest a ministerstva dopravy.[/quote]

V případě volných míst mohou využít nové stání i návštěvníci Prahy s malými plavidly.

„Celkově jsme odlehčili provoz na přetíženém pravém břehu Vltavy a zároveň se chováme ekologicky, protože lodě, včetně velkých hotelových, budou mít na břehu připojení na elektrickou energii a nemusí tak trvale běžet jejich dieselagregáty,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Stavba má kompletně vyměněný povrch i zábradlí a využívá moderní technologie. Částečně odlehčí lodnímu provozu na přetížené protější náplavce Na Františku.

Na konci roku plánuje ministerstvo zahájení prvních stavebních prací na zvýšení parametrů vltavské vodní cesty. Projekt s celkovými náklady 1,66 miliardy korun bude dokončen v roce 2020. Od Mělníka do Prahy projde rekonstrukcí zdymadlo Hořín a dalších deset více než sto let starých mostů.

Ponor pro nákladní dopravu v Praze by se tak měl zvýšit ze současných 1,80 m na 2,20 m, kdy při stejných nákladech loď uveze o 30 procent více nákladu. Součástí rozvoje Vltavy bude i výstavba nové plavební komory Praha – Staré Město.

„Návazně pak s městem Prahou a partnerskými organizacemi z Paříže a Bruselu pracujeme na konceptu, jak by mohla prakticky fungovat tzv. citylogistika vodní dopravou, která by v historickém jádru města snížila zatížení těžkými auty s odpadem a stavebním materiálem,“ dodal ředitel ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů.

Dalším projektem je také rozvoj rekreační plavby na horní Vltavě mezi Českými Budějovice a Prahou, kde byla v květnu otevřena nová plavební komora na Hněvkovickém jezu. Menší lodě tak již mohou doplout z Českých Budějovic až do Prahy a dál do Evropy.

„Do budoucna jako nejdůležitější projekty vidím lodní zdvihadla na Orlíku a na Slapech,“ dodal Fojtů.

Zdroj: ČTK