Zdroj: freeimages.com

[quote]U pardubického hlavního nádraží začala fungovat nová cyklověž pro parkování kol a elektrokol. Provozuje ji Dopravní podnik města Pardubic, uložení bicyklu na den stojí deset korun. Stavba věže stála zhruba 12 milionů korun včetně DPH, sdělila ČTK Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu.[/quote]

Uschování a vyzvednutí jízdního kola je jednoduché. Příjem kola, jeho evidence, uložení na příslušnou pozici v zakládacím systému, monitorování celého procesu a následný výdej probíhají automaticky, bez zásahu majitele bicyklu. Ten pro ovládání používá pouze tlačítka na ovládacím panelu. Na kole je možné nechat i zavazadlo, přilbu a příslušenství.

Do cyklověže u nádraží se vejde až 118 kol, dalších 450 jich pojme nově vybudovaný vedlejší přístřešek, který stál rovněž asi 12 milionů korun. Obě stavby vznikly jako součást dopravního terminálu před vlakovým nádražím. Stavěl se od loňského podzimu do letošního června, náklady dosáhly téměř 180 milionů korun. Na projekt má město získat ze švýcarských dotací 108 milionů korun.

Podobné parkovací věže daly již dříve postavit radnice v Hradci Králové a Přerově. Malou cyklověž pro 15 kol chystá i Moravská Třebová na Svitavsku. Bude součástí projekt na modernizaci prostoru před vlakovým nádražím.

Zdroj: ČTK