Zdroj: pixabay.com

[quote]Na letišti v Poličné u Valašského Meziříčí se v sobotu uskuteční aviatický den se show pilota světové série Red Bull Air Race Martina Šonky. K vidění bude řada výjimečných leteckých modelů, připravena je i recesistická „rekonstrukce letecké bitvy o pálenicu“, sdělila dnes ČTK mluvčí valašskomeziříčské radnice Renata Votrubová.[/quote]

Pořadatelé akci připravili podruhé, premiéru měla před dvěma lety i se Šonkovou účastí.

„V roce 2015 byla show velmi povedená. Letos očekáváme ještě větší diváckou účast. Spousta lidí tenkrát nevěřila, že se nám podaří dostat takovou celebritu nad Poličnou,“ sdělil spoluorganizátor Dan Jícha z Valašského leteckého klubu.

Hlavní hvězdou bude zmíněný Šonka, který je vicemistrem světa v letecké akrobacii v kategorii Unlimited. Do Poličné přiletí s akrobatickým speciálem Extra 300SR.

„Věřím, že to bude stejně jako před dvěma lety úžasná podívaná,“ uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Součástí programu bude také letová a statická ukázka bitevního vrtulníku Mi-35/24V ze základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Návštěvníci letiště uvidí také repliky historických aeroplánů z první a druhé světové války včetně bombardéru B17, soutěžní makety poválečných strojů i maketu stíhačky MIG-15. Recesistická skupina Výzkumného ústavu Valašského letectva předvede „rekonstrukci letecké bitvy o pálenicu“.

„Bude se jednat o lehkou parodii na letecké bitvy z první světové války, doprovázenou komentářem a pyrotechnickými efekty,“ dodal Jícha.

Aviatický den začne v sobotu v 11:00, areál se návštěvníkům otevře o hodinu dříve. Vstupné pro dospělé činí 50 Kč, děti mají vstup zdarma. Akci pořádá město Valašské Meziříčí a Valašský letecký klub. Další informace jsou k dispozici na webových stránkách leteckého klubu.

Zdroj: ČTK