U Velkého Meziříčí začne kraj vážit kamiony, aby přetížená vozidla neničila regionální silnice. Dynamická váha dokáže auta zvážit za jízdy. Osazena bude na silnici II. třídy číslo 602, v úseku, který prý řidiči často zneužívají k objíždění mýtných bran na sousední dálnici D1.
Za každou tunu nákladu navíc mohu dostat pokutu 7000 korun, k tomu zaplatí správní poplatek. Systém bude spuštěn po zkušebním provozu příští rok před prázdninami, uvedl dnes v tiskové zprávě náměstek hejtmana Libor Joukl.
Podle Joukla to budou první takové váhy na Vysočině. "Úsek u Velkého Meziříčí jsme vybrali po dohodě s městem. Jde o velmi frekventovaný tah kopírující dálnici D1," uvedl Joukl. Městem po něm denně projíždí asi 12.200 vozidel, z toho 1320 nákladních aut. Podle odhadu kraje z nich může být přetížena až pětina. Joukl uvedl, že kraji nejde o vybírání pokut, ale o to, aby se snížily náklady na opravy silnice.
Velkomeziříčský starosta Radovan Necid (ODS) ČTK řekl, že investici kraje vítá. Město se podílí na jejích přípravách. Připomněl, že průtah městem prochází rekonstrukcí. "Nedovedu si představit, že za pár let to bude stejné jako předtím. Protože ty kamiony jsou přetížené," uvedl. Váha bude poblíž sjezdu na 141 kilometru D1.
Práce na instalování automatického elektronického systému vážení za 3,4 milionu korun začnou na podzim. Váhu tvoří dynamické prahy a indukční smyčky s příslušenstvím, přehledové kamery, kamerový systém pro rozpoznání registračních značek a moderní software napojený na odbavovací pracoviště. "Informace z dynamické váhy budou zpracovány na pracovišti pro vyhodnocení přestupků, které zřídí Velké Meziříčí," uvedl Joukl.
Pokuta může být 7000 korun za každou započatou tunu nad největší povolenou hmotností vozidla. "Dále je třeba počítat s poplatkem za vážení přetíženého vozidla a administrativním poplatkem" upozornil Joukl. Pokud se dynamická váha osvědčí, mohla by se podle Joukla v budoucnu objevit nejméně na dalších deseti místech Vysočiny.
Zdroj:ČTK