Zdroj: FinLeap

[quote]Výzva pražského magistrátu, aby řidiči kvůli smogové situaci nechali auta doma, účinná nebyla. Vozidel v metropoli v posledních dnech výrazně neubylo. Informoval o tom mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Petr Vomáčka. Smogová situace v Praze stejně jako v dalších krajích ČR panuje už několik dní, Praha navíc po dvaceti letech musela vyhlásit mimořádně stav regulace.[/quote]

„Razantní pokles provozu v posledních dnech určitě nenastal,“ řekl mluvčí.

Výzva k řidičům podle něj nefunguje. Magistrát by musel vydat zákaz.

„Jinak je to stejné, jako byste po řidičích žádali, aby nebourali,“ doplnil.

Provoz v prvním měsíci v roce je podle ÚAMK všeobecně slabší než v jiných měsících roku. Lidé raději sednou do MHD, protože se jim nechce vyjíždět do sněhu, nebo kvůli tomu, že měli ke konci roku větší výdaje a musí šetřit.

Kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu v ovzduší meteorologové v sobotu v Praze vyhlásili regulaci. Utlumena byla výroba ve čtyřech podnicích. Regulace byla odvolána v pondělí večer. Podle informací meteorologů byl v Praze naposledy vyhlášen stav regulace v listopadu 1996.

Smogová situace ale nadále trvá. Město zvažuje dočasné zavedení MHD zdarma. Rozhodnutí by mělo zaznít dnes. Špatné rozptylové podmínky přetrvávají na většině území České republiky několik dní.

Kvůli smogu magistrát zakázal vjezd do centra v roce 1996. Zákaz tehdy způsobil dopravní kolaps. Na silničních obchvatech a příjezdech se vytvářely mnohakilometrové stojící kolony vozidel. Zpožděna byla i MHD.

Zdroj: ČTK