[quote]Francouzský soud včera potrestal amerického provozovatele internetové taxislužby Uber Technologies pokutou 800.000 eur (21,6 milionu Kč) za nelegální provozování přepravy. Pokuty v rámci prvního trestního případu v Evropě proti této firmě dostali také dva francouzští manažeři Uberu, informovaly zahraniční agentury.[/quote]

Regionální manažer Uberu Pierre-Dimitry Gore-Coty bude muset zaplatit 30.000 eur a šéf francouzské pobočky firmy Thibaud Simphal 20.000 eur. Soud ale manažery neodsoudil do vězení, jak požadovala prokuratura, a odmítl také návrh obžaloby, aby oba manažeři měli pět let zakázáno řízení jakékoli firmy. Pokuta pro firmu byla navíc mnohem nižší než částka 100 milionů eur, kterou požadovaly tradiční taxislužby.

Žaloba vinila Uber z nekalé konkurence, protože její služba UberPOP využívala neprofesionální řidiče. Francie loni postavila zpřísněným zákonem o taxislužbě servis UberPOP mimo zákon a Uber v létě tento servis v zemi pozastavil; nyní tam provozuje pouze přepravu s profesionálními řidiči.

Uber svůj servis UberPOP označuje za zprostředkování spolujízdy. To ale už soud v Paříži předloni označil za podvodnou praktiku, protože jde podle něj fakticky o placenou přepravu cestujících. Firma kvůli tomu musela zaplatit pokutu 100.000 eur.

Servis UberPOP označily za nelegální i soudy v Itálii, Španělsku a Německu. Odvolací soud ve Frankfurtu včera tento zákaz pro Německo potvrdil. Firma se v Evropě po vlně soudních zákazů začala zaměřovat na službu s profesionálními řidiči, jichž má ve Francii už kolem 10.000.

Uber funguje ve více než 380 městech 66 zemí světa včetně Prahy. Aplikace Uber umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na zadané místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno