[quote]Stále ucpaný kruhový objezd v ulici Pod Kamenem, která ústí na Porákův most v Českém Krumlově vystřídá do léta světelná křižovatka. Projede tudy denně o 10 tisíc aut více než dnes. Tím se Krumlov zbaví zásadního dopravního problému, který léta řešili všichni turisté mířící z Českých Budějovic do Lipna nad Vltavou. Na rekonstrukci se vedle města podílí i Ředitelství silnic a dálnic a Jihočeský kraj. Do začátku letních prázdnin bude hotovo, řekl českokrumlovský starosta Dalibor Carda (ČSSD).[/quote]

„Křižovatku dlouhodobě sledujeme. Problém existuje dlouhé roky a možnosti řešení se měnily. Je zde největší hustota projíždějících aut ve městě,“ uvedl Carda s tím, že s nabývající hustotou silničního provozu neexistuje měsíc v roce ani denní doba, kdy by se zde fronty netvořily. „Řešení problému je pro nás již existenční nutností,“ dodal Carda. Ulice Pod Kamenem bývá hlavně v letní sezóně ucpaná. Ať už míří turisté do Krumlova, nebo projíždí k Lipnu, do Kaplice, do Větřní, zůstanou v koloně.

Problém se stal ještě více aktuální loni, v souvislosti s projektem Jižní Čechy olympijské a s plánovaným vznikem parku Rio Lipno 2016 v Lipně nad Vltavou. „Lze očekávat, že do tohoto parku v létě pojedou stovky tisíc turistů. Průjezd městem musíme vyřešit do té doby,“ uvedl Carda s tím, že město Český Krumlov nechalo udělat dopravní studii. Její autoři spočítali, že jednoproudový kruhový objezd bez pomocných „bypassů“ není pro Český Krumlov dále únosný. Řešením problému je podle této studie světelně řízená křižovatka v tvaru písmene „T“ doplněná o odbočovací pruhy ve směru na České Budějovice, Černou v Pošumaví, Větřní.

„Průjezd se s nově chystaným řešením zvýší o 10 tisíc aut,“ uvedl Carda. Křižovatka se podle jeho slov celkově zmenší, čáry se přiblíží k sobě co nejvíce, aby byl průjezd křižovatkou co nejkratší.

Rada města na svém pondělním zasedání schválila na základě výsledků této odborné studie zadání na vypracování projektu zřízení světelné křižovatky na tomto místě. Situaci bude město řešit ve spolupráci s krajem a s ŘSD. „My zajistíme zřízení světelné křižovatky. Kraj bude rekonstruovat Porákův most a ŘSD bude opravovat povrch křižovatky,“ uvedl Carda s tím, že zřízení světelné křižovatky vyjde město na 1,5 milionu korun a náklady ostatních institucí nedokáže odhadnout.

Zdroj: ČTK