[quote]Ukrajina a Rusko se dnes dohodly, že umožní nákladním autům, které kvůli vzájemnému pozastavení tranzitní dopravy kamionů druhé strany uvázly na jejich území, návrat do vlasti. Oznámila to ministerstva dopravy obou zemí.[/quote]

Počítáme s tím, že během 24 hodin všechny (ruské) vozy vyjedou z ukrajinského území,“ řekl televizi Rossija 24 náměstek ruského ministra dopravy Nikolaj Alaus o smyslu oficiálního vyrozumění od ukrajinské strany.

Minulý týden ukrajinští nacionalisté začali blokovat průjezd ruských kamionů přes Ukrajinu. V reakci na tuto akci ruské úřady pozastavily tranzit ukrajinských kamionů, na což ukrajinská vláda v pondělí odpověděla stejným krokem.

Podle ukrajinského ministerstva infrastruktury, které odpovídá i za dopravu, dohoda s ruskou stranou umožní ukrajinským kamionům, které uvázly v Rusku či na ruských hranicích s asijskými státy, vrátit se bez dalších překážek do vlasti. Na oplátku Ukrajina povolí průjezd ruským kamionům vracejícím se domů ze zemí Evropské unie, přičemž jim zajistí doprovod až na ruské či běloruské hranice.

Tato dohoda „umožní návrat domů více než 600 ukrajinským řidičům, kterým končily potraviny a palivo k vytápění vozů„, zdůraznilo ukrajinské ministerstvo.

Režim „jedu domů“ má platit od 16. do 25. února, uvedla náměstkyně ukrajinského ministra infrastruktury a vyzvala aktivisty, aby v příštích dnech nebránili ruským vozům v návratu do Ruska. Ztížili by tím totiž návrat asi 350 ukrajinských kamionů z Ruska a dalších více než 300 vozů, které v Asii čekají na povolení projet Ruskem.

Na Ukrajině podle tisku uvázlo asi 60 ruských kamionů, dalších 500 čeká na hranicích na povolení projet Ukrajinou do Ruska, připomněl list Ukrajinska pravda.

„Tranzitní válka“ je projevem dlouhodobých sporů Ukrajiny a Ruska vyvolaných posílením obchodních a politických kontaktů Kyjeva s EU. Prozápadní ukrajinská vláda po převratu z roku 2014 podepsala asociační smlouvu s EU, jejíž součástí je i smlouva o zóně volného obchodu, která letos vstoupila v platnost. Moskva na kroky ukrajinské vlády reagovala zákazem dovozu mnoha položek ukrajinského vývozu.

Situaci kolem tranzitní přepravy mezi Ukrajinou a Ruskem zkomplikovala i skutečnost, že 1. února vypršela mezivládní dohoda o nákladní přepravě uzavřená mezi Ruskem a Polskem. Protože obě strany se nedokázaly dohodnout na objemech přeshraniční kamionové dopravy, ruští autodopravci v minulých dnech volili náhradní trasy, mimo jiné právě přes Ukrajinu.

O řešení situace má polská delegace začít jednat v Moskvě ve čtvrtek. Pokud experti dospějí k přijatelnému řešení, v pátek by náměstci ministrů mohli podepsat příslušnou dohodu, poznamenala polská televize TVN 24.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno