Eurokomisař Arias Cañete: Jedeme plnou parou vpřed k energetické unii. Za několik měsíců doufáme na Pařížské konferenci o klimatu prosadit ambiciózní globální cíle. Komise začala plnit slib soustředit se jen na větší a vice ambiciózní věci. Podnební změna je podle některých pro společnost největší hrozbou. EU vede letitý boj za snížení emisí. K tomu vedou obnovitelné zdroje; ty současně snižují závislost na externích zdrojích energie.
Před 20 léty se obnovitelná energie zdála být nákladnou hrou, mnozí si to myslí dosud. Po 20 létech poté jsou na střechách solární panely, poskytující čistou energii. Efektivní izolace v kombinaci s tepelnými čerpadly udržují příjemné teplo. Nejsou žádná blikající světla nebo studený průvan; obnovitelné zdroje mohou dokonale fungovat. Na světě od 2011 byla nainstalována větší kapacita obnovitelných zdrojů energie, než fosilní a jaderné energie dohromady. Sektor zaměstnává přes 1 milion lidí, má obrat 130 miliard EUR, obnovitelné zdroje jsou nyní v hlavním proudu evropské energetiky.
Obnovitelné zdroje hradily v EU 2014 více než 15 % energie, a téměř 26 % elektřiny. V některých členských státech, jako je Finsko, Lotyšsko a Rakousko, již obnovitelné zdroje uspokojí cca jednu třetinu poptávky po energii, ve Švédsku dokonce přes polovinu. Ale v mnoha členských státech není obraz tak růžový; je ještě třeba udělat moc práce, aby dosáhly svých cílů 2020, natož cíl 2030 „nejméně 27 %“. Prvním úkolem bude ujistit se, že jsou stávající právní předpisy prováděny a prosazovány. V uplatňování pravidel Komise bude pomáhat orgánům států, ale nebude se stydět podniknout v případě potřeby právní kroky. Každý krok energetické Unie se bude opírat o obnovitelné zdroje.
Především se dekarbonizace spojí s obnovitelnými zdroji
V říjnu se EU dohodla na závazném cíli snížit emise skleníkových plynů do 2030 nejméně o 40 %. K tomu nutno zvýšit úsilí o dosažení alespoň 27 % z obnovitelných zdrojů. Proto ještě letos Komise podá zprávy o provádění směrnice o obnovitelných zdrojích. Zahrne také novou politiku udržitelné bioenergie. Nutno najít způsob, jak zefektivnit spolupráci v oblasti obnovitelných zdrojů na jejich podporu – zejména na regionální úrovni.
Další oblastí, kde je třeba urychlit činnost, je dekarbonizace sektoru dopravy a jeho přechod na alternativní paliva. Do roku 2020 chceme 10% pohonných hmot z obnovitelných zdrojů, jako jsou biopaliva. Komise k tomu přijme balíček opatření, včetně inteligentních dopravních řešení.
Za druhé návrh vnitřního trhu energie, který pracuje pro obnovitelné zdroje
Energetické trhy a sítě musí být vhodné pro obnovitelné zdroje, a ne naopak. Trhy by měly být navrženy k plné integraci obnovitelných zdrojů do širšího trhu s elektřinou a s odstraněním případných překážek. Pokyny pro státní podporu na 2013 a reforma systémů podpory byly první kroky k lepší integraci obnovitelných zdrojů na trhu. Dalším krokem budou v polovině letošního roku předložené představy o novém designu trhu s elektřinou s cílem zvýšit bezpečnost dodávek, s novým návrhem lépe začlenit obnovitelné zdroje do energetického systému, následovat bude 2016 návrh legislativy.
Cílem je mnohem pružnější systém, soustředěný na spotřebitele. To vyžaduje významnou transformaci sítě, značné změny ve způsobu fungování trhu, zejména lepší fungování a likvidní krátkodobé trhy. Lepší propojení jsou dalším klíčem k lepší integraci obnovitelných zdrojů energie do našeho systému. Právě byl zveřejněn soubor opatření k dosažení našeho cíle 10 % propojení a další podpory projektů společného zájmu (PCI) s nejvyšším potenciálem. Jsou však zapotřebí moderní distribuční sítě. Máme chytré telefony, teď potřebujeme inteligentní sítě! Spotřebitelé by měli být schopni reagovat na ceny energií, a rozhodnout, kde a kdy se spotřebovává nebo vyrábí energie.
Za třetí, investice do výzkumu obnovitelných zdrojů a inovací
Naši výzkumníci jsou jedním z našich nejlepších aktiv. Ale zbytek světa rovněž přidal a bude zapotřebí dalšího výzkumu a inovací k zachování konkurenceschopnosti. 40% všech patentů na technologie obnovitelných zdrojů energie vlastní evropské společností. A zůstat světovou jedničkou v této oblasti znamená vytvářet pracovní místa a růst. Edison říkával: “Je lepší způsob, jak to udělat. Pojďme ho najít. „Potřebujeme financovat výzkum, který pomůže dodávat průlomové řešení, a dostat je rychleji na trh.
Jsou potřebí inovace v inteligentních sítích, v reakci na poptávku, uchovávání energie. Uživatelé by měli být schopni nabít svůj elektromobil, když jsou ceny nízké a snížit odběr, když jsou ceny vysoké! To je jedna z oblastí, v níž musíme přijmout technologie přechodu. Proto se zdvojnásobily finanční prostředky na výzkum v rámci nového programu Horizont 2020. A brzy bude navržen vylepšený strategický plán pro energetické technologie, zaměřené na oblasti s nejvyšším potenciálem.
Konečně prostřednictvím naší obchodní politiky se soustředíme na zlepšení přístupu evropských technologií obnovitelných zdrojů na zahraniční trhy. Například, „iniciativa zeleného zboží“, zaměřená na liberalizaci obchodu s těmito produkty, pomůže propagovat výrobky, které snižují emise CO2 a vytvářejí pracovní místa a růst.
Za čtvrté nutno spojit práce na energetické efektivnosti a obnovitelných zdrojích
75 % našeho bytového fondu je energeticky neefektivní. Mají-li stávající budovy dosáhnout norem „téměř nulové spotřeby energie“ u novostaveb, je nutná paralelní práce na obnovitelných zdrojích energie a energetické účinnosti. K tomu jsou finance v nové iniciativě „chytré (Smart) financování pro inteligentní budovy“. Evropský fond pro strategické investice (EFSI), by měl také znásobit finanční prostředky na projekty k vyšší účinnosti. Je ale také nutno přehodnotit regulační rámec. I když směrnice o obnovitelných zdrojích energie a energetické účinnosti budovy již obsahují důležitá ustanovení k využívání obnovitelných zdrojů energie a úsporám energie v budovách, nutno ustanovení v obou směrnicích zpřísnit.
V neposlední řadě bezpečné dodávky obnovitelné energie
Do EU dováží ročně více než za 400 miliard € pro výrobu elektřiny. Bez energie z obnovitelných zdrojů by byla částka alespoň o 30 mld. € vyšší! Obnovitelné zdroje energie zejména pro vytápění na bázi obnovitelných zdrojů energie namísto fosilních paliv jsou klíčem ke snížení závislosti na dovozech. Proto v nové strategii vytápění a chlazení, navržené ještě letos, budou jako součást energetické strategie Unie v ní mít obnovitelné zdroje prominentní pozici v nové strategii vytápění a chlazení, která bude navržena v průběhu letošního roku. Decentralizovaná výroba energie, energetická družstva přispějí k plnění cílů EU v oblasti klimatu a energetiky; jsou nezbytné pro přijetí energie z obnovitelných zdrojů a energetické infrastruktury veřejností. Proto se nyní přezkoumávají osvědčené postupy pro podporu nákladově efektivní výroby energie pro vlastní spotřebu, s ohledem na rozvoj poradenství v této oblasti.