[quote]Objem dodávky světového železničního trhu dosáhl roku 2015 rekordních 160 mld. eur a jeho růst bude pokračovat i přes určité regionální rozdíly. V následujících letech objem trhu poroste celosvětově v průměru o 2,6 % ročně a dosáhne zhruba 185 mld. eur v roce 2021.[/quote]

Taková jsou zjištění šesté studie světové asociace železničního průmyslu UNIFE. Autoři studie předpokládají, že městská doprava bude demonstrovat nejvyšší tempo růstu, zatímco v absolutních číslech zůstane poptávka nejvyšší v regionální a dálkové dopravě.

„Studie potvrzuje, že přitažlivost železniční dopravy jako spolehlivého a účinného dopravního prostředku stále stoupá,“ uvedl Philippe Citroën, generální ředitel UNIFE, když představoval studii na veletrhu InnoTrans v Berlíně.

„Megatrendy jako populační růst a globální růst urbanizace zajistí, že poptávka po železničních investicích bude i nadále stoupat, a to zejména v městských oblastech. UNIFE je však znepokojena poklesem tržního podílu na celém světě, zejména v některých asijských trzích, které se pomalu uzavírají do externího dodavatelského řetězce.“

Odborníci předpovídají, že po dobu příštích pěti let bude pokračovat stabilní růst na světovém trhu železniční dopravy: v období do roku 2021 očekávají nárůst o 2,6 % ročně, přičemž objem trhu dosáhne částky asi 185 mld. eur.

Asia Pacific bude i nadále tvořit největší část nárůstu (32 %), následuje západní Evropa (26 %). Západní Evropa zaznamená nárůst o 3,1 %, v těsném závěsu s Afrikou a s Blízkým Východem se 3 %. Růstový průměr Asia Pacific dosáhne 2,6 %, přičemž 0,9 % z toho tvoří Rusko.

Letošní edice je šestým vydáním studie, která byla od roku 2006 zveřejňována každé 2 roky. Poskytuje ucelený přehled a klíčové poznatky o relevantním vývoji železničního trhu. Tento rok zaznamenal zvlášť hluboký vhled do železničního trhu v subsaharské Africe, stejně jako poskytuje podrobnou analýzu dopadů právních předpisů EU na trh. Studie také pokračuje v úsilí o digitalizaci železničního systému.

Zdroj: eurologport

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno