[quote]Americká letecká společnost United Airlines se rozhodla změnit pravidla, jejichž uplatnění mělo za následek brutální vyvlečení nevinného cestujícího z jednoho z jejích letounů. Postižený byl kvůli utrpěným zraněním hospitalizován a hodlá společnost žalovat.[/quote]

Incident se odehrál 9. dubna na lince Chicago-Louisville. Společnost chtěla ve zcela zaplněném letounu dát na poslední chvíli přednost své posádce mimo službu, která druhý den opět nastupovala na směnu. Kvůli tomu museli čtyři cestující stroj opustit. Jeden ze čtyř náhodně vybraných lidí se ale odmítl svého místa vzdát, přestože aerolinky v takových případech poskytují kompenzace. Letištní ochranka proto muže násilím z letadla vyvlekla.

United Airlines nyní podle zpravodajského serveru BBC oznámila, že ustupuje od praxe poskytnout svým posádkám mimo službu na poslední chvíli místa v již obsazených letadlech. V budoucnu mají pro ně být vyčleněna sedadla minimálně hodinu před odletem.

Podle společnosti je cílem tohoto kroku zlepšení služeb pro zákazníky. Sporné ovšem zůstává, jak toto opatření uspokojí pasažéry, jimž bude prakticky stejně až na poslední chvíli řečeno, že jejich rezervovaná místa jsou obsazená a že na palubu nesmějí.

Videozáznam, na kterém je zachyceno, jak je devětašedesátiletý lékař vietnamského původu David Dao za pomoci násilí vyváděn z letadla, se rychle rozšířil po internetu. Muž nechtěl odejít, protože měl druhý den vidět své pacienty. Při brutálním zákroku letištní bezpečnostní služby přišel o dva zuby a utrpěl zlomeninu nosu.

Akcie United Continental Holdings, což je mateřský podnik United Airlines, po incidentu výrazně ztratily na hodnotě.

Zdroj: ČTK