[quote]Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil převod pětinového státního podílu v Českých aeroliniích (ČSA), který dosud držel Český Aeroholding, na jinou státní společnost Prisko. Včera to uvedl v tiskové zprávě. Návrh na schválení změn podaly úřadu Prisko a Travel Service, který má v ČSA podíl 34 procent. Změny podle úřadu nevzbuzují obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže.[/quote]

ÚOHS posuzoval leteckou přepravu osob a zboží. Převod podílu v leteckém dopravci je podle dřívějšího vyjádření ministerstva financí v souladu s akcionářskou smlouvou a spolumajitelé Korean Air a Travel Service jsou s ním srozuměni.

„Cílem je zajistit prostřednictvím společnosti Český Aeroholding další rozvoj Letiště Václava Havla v Praze,“ uvedla letos v dubnu mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová.

Prisko je společností vlastněnou ministerstvem financí. Původně ji založil Fond národního majetku. Od začátku 90. let měl na starosti vyrovnání závazků a pohledávek mladoboleslavské Škody, v současnosti se má firma mimo jiné podílet na poskytnutí půjčky pro těžební společnost OKD.

V ČSA drží téměř 20 procent akcií stát, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna.

České aerolinie (ČSA) hospodařily v 1. pololetí se ziskem 72,4 milionu korun. Je to meziroční nárůst téměř o 60 milionů korun a nejlepší pololetní hospodářský výsledek za deset let. Provozní zisk dosáhl v prvních šesti měsících roku 47,3 milionu korun, loni ve stejném období skončily ČSA v provozní ztrátě 154,1 milionu korun.

V prvním pololetí ČSA přepravily na svých linkách 1,01 milionu cestujících, meziročně je to zlepšení o 12 procent. Dalších více než 200.000 pasažérů letos ČSA přepravily na letech pro jiné aerolinie, kterým pronajímaly svá letadla. Průměrná obsazenost zůstala na 70 procentech.

V letní sezoně vypravují ČSA pravidelné spoje do 47 destinací ve 24 zemích. Letos zahájily provoz na 11 nových linkách – do Helsinek, Birminghamu, Pisy, Záhřebu, Skopje, Oděsy, Kazaně, Ufy, ale také na Maltu, do Bejrútu a Rijádu.

Zdroj: ČTK