[quote]Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil tendr pražského dopravního podniku (DPP) na úklid metra. Veřejná zakázka za zhruba 600 milionů korun byla podle úřadu vypsána netransparentně. Rozhodnutí je pravomocné. Dopravní podnik se proti verdiktu úřadu neodvolal. Podle mluvčí DPP Anety Řehkové chce podnik řízení opakovat.[/quote]

Podle ÚOHS byly chyby v zadávacích podmínkách. Konkrétně nebyl tendr vymezen v podrobnostech nezbytných pro zpracování nabídek. Dopravní podnik v zadávacích podmínkách odkazoval na vlastní interní předpisy, aniž je zpřístupnil v rozsahu, v jakém na ně odkazoval. Firmy podle úřadu nemohly vyhodnotit dopad některých nezpřístupněných částí interních předpisů na povahu a náročnost zakázky, což mělo vliv na stanovení ceny.

Dopravní podnik tak podle úřadu nedodržel zásadu transparentnosti.

„Tento postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl v rozhodnutí místopředseda ÚOHS Josef Chýle.

Zakázku v maximální hodnotě 600 milionů korun vypsal DPP na šest let a případná smlouva měla být platná od 1. dubna. DPP je největší městská firma a zaměstnává přes 10.000 lidí.

Metro se nyní uklízí na základě platné smlouvy uzavřené na základě veřejné zakázky v roce 2008, smlouva je na dobu neurčitou, uvedla Řehková. Úklid podzemní dráhy tak podle ní není ohrožen.

„Nyní zrušená výběrová řízení měla tuto smlouvu nahradit – šlo ze strany DPP o dobrovolné přesoutěžení. Chceme je co nejdříve opakovat,“ dodala mluvčí.

Podle zadání soutěže bude muset vybraná firma kromě běžného úklidu jako zametání schodů, mytí veškerých veřejných prostor a zařízení nebo vysypávání košů také průběžně odstraňovat graffiti ze stěn stanic metra, které jsou ošetřeny antigraffitovým nátěrem. V případě poškození nebo porušení ochranného laku bude muset obnovit ochranný nátěr.

DPP provozuje tři linky metra, na kterých je 61 stanic. Provoz metra vyjde ročně zhruba na pět miliard korun. Praha dotuje DPP více než 12 miliardami ročně.

Zdroj: ČTK