VÍTKOVICE Doprava, a. s. vstoupila na trh v oblasti využití alternativních paliv s programem CNG, stlačeného zemního plynu, pro pohon silničních a železničních vozidel. Od roku 2008 se věnovala přestavbám silničních vozidel, paralelně s tímto programem byl nastartován také program přestaveb železničních vozidel.
Přestavby železničních vozidel se projevily jako mnohem náročnější cesta vzhledem k výjimečnosti celého projektu. V Evropě dosud nebyl v nákladní železniční dopravě uplatněn pohon na CNG. V souvislosti s jeho realizací tak bylo nutno překonávat mnoho konstrukčních problémů a navrhnout nově i bezpečnostní prvky zajišťující provozování v podmínkách železniční dopravy.
Jako první byla v roce 2010 přestavěna dvounápravová lokomotivy 703.8 a v roce 2011 následovala přestavba čtyřnápravové lokomotivy 714. Obě lokomotivy byly představeny na výstavách železniční techniky Czech Raildays v letech 2010 a 2011, přičemž lokomotiva 703.8 zaujala odborníky natolik, že získala titul v soutěži Dopravní stavba technologie a inovace v kategorii inovace roku 2010, která se konala pod záštitou Ministerstva dopravy.
Přestavbu lokomotivy 703 bylo nutno chápat jako zkušební projekt, který měl ověřit možnou realizaci přestaveb, zvládnout konstrukční problémy a svým způsobem najít cestu, jak projít legislativním procesem.
Tento postup se osvědčil a při přestavbě lokomotivy 714 bylo již využito zkušeností, které přispěly k zjednodušení konstrukce v oblasti vysokotlakého rozvodu. Lokomotiva 714 byla prvním krokem přestavby již „dospělé“ lokomotivy s dostatečným výkonem pro střední posun, případně pro vedení lehkých osobních vlaků. Lokomotiva je ve zkušebním provozu na ČD v železniční stanici Bohumín. Provoz lokomotivy potvrzuje předpoklad o snížených nákladech na PHM o 30 – 40 %.
Na výstavě Czech Raildays 2012 společnost VÍTKOVICE Doprava, a. s. posunula o krok dál vývoj hnacích železničních vozidel představením další lokomotivy na CNG. Základem je sice opět lokomotiva 714, ale koncepčně se jedná o lokomotivu jednomotorovou s nově vyvíjeným motorem CAT 3412 G o výkonu 600 kW. Celková zásoba CNG ve svazcích vysokotlakých lahví umístěných pod rámem lokomotivy a v motorovém prostoru činí 4 354 l vodního objemu a představuje to zásobu CNG 650 kg. Podle předběžných propočtů bude dojezd lokomotivy činit 550 – 740 km.
Na vývoji lokomotivy se podílejí spolupracující firmy CZ Loko, Caterpiler, ČVUT. Projekt je realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu.
Cílem přestaveb je omezení ekologické zátěže v oblasti snížení emisí výfukových spalin, snížením hladiny hluku a v neposlední řadě snížení provozních nákladů na PHM. Tento aspekt bude zřejmě v případě zvládnutí všech technických problému nejdůležitější parametr pro příklon případných zákazníků k tomuto palivu a může být významným příspěvkem ve snaze železničních dopravců o snižování nákladů. Rozvoj využití paliva CNG v dopravě se samozřejmě neobejde bez rozvoje infrastruktury spočívající ve výstavbě plnících stanic. Zde se předpokládá výstavba společných plnících stanic pro plnění jak silničních, tak i železničních vozidel.
Přestavby silničních vozidel probíhají u společnosti VÍTKOVICE Doprava, a. s. od roku 2008, přičemž nejprve byla přestavěna osobní vozidla VÍTKOVICE Doprava, pak následovaly přestavby osobních vozidel pro VMG. Dosažené zkušenosti se pak s úspěchem aplikovaly na přestavbách vozidel externích zákazníků.
Zdroj:časopis silnice a železnice