[quote]Americká vláda plánuje vytvoření registru majitelů bezpilotních letounů. Reaguje tak na rostoucí počet incidentů, při kterých takzvané drony představují bezpečnostní riziko. Čím dál častěji se objevují zprávy o pohybu dronů v blízkosti běžných letadel či na významných sportovních událostech, píše agentura AP.[/quote]

„Tyto zprávy signalizují znepokojivý trend,“ uvedl šéf Federálního úřadu pro letectví (FAA) Michel Huerta. Registrace by měla zajistit zvýšení zodpovědnosti provozovatelů dronů. „Budou vědět, že pokud nebudou létat bezpečně, ponesou za to důsledky,“ řekl Huerta.

FAA se dohodl s ministerstvem dopravy na vytvoření pracovní skupiny, která bude mít za úkol registrační systém připravit. Skupina by měla mimo jiné určit, které bezpilotní letouny by měly registraci podléhat a které by od ní naopak měly být osvobozeny. Předpokládá se, že nebude třeba registrovat hračky a malé drony, jež nepředstavují bezpečnostní riziko, píše agentura AP.

FAA nyní dostává každý měsíc zhruba stovku hlášení pilotů o dronech pohybujících se v blízkosti letadel či letišť, zatímco loni to bylo jen několik zpráv měsíčně. Zatím sice nebyly hlášeny žádné nehody, představitelé FAA však upozorňují, že i dron těžký pouze několik kilogramů může způsobit vážné škody při nárazu do čelního skla letadla, nebo v případě, že ho nasaje motor letadla.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno