[quote]Americká armáda pozastavila všechny lety vojenských letounů Osprey v Japonsku. Stalo se tak poté, co jeden z těchto strojů amerického námořnictva v úterý večer havaroval u břehů japonského ostrova Okinawa, kde mají Spojené státy velké základny. Pětičlenná posádka nehodu přežila se zraněními. Incident vyvolal protesty místních obyvatel, kteří si opakovaně stěžují na americkou vojenskou přítomnost na ostrově. Informoval o tom zpravodajský server BBC.[/quote]

Obyvatelé Okinawy již dříve vyjadřovali nesouhlas s nasazením konvertoplánů Osprey na ostrově. Poukazovali přitom na fakt, že tyto stroje, které kombinují vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla, mají na kontě řadu nehod a nejsou dostatečně bezpečné. Při poslední havárii letounu Osprey loni v květnu na Havaji přišli o život dva příslušníci amerického námořnictva.

Úterní nehoda se stala kolem 22:00 místního času (14:00 SEČ) poblíž základny amerického námořnictva Camp Shwab na Okinawě. Letoun MV-22 Osprey tvrdě přistál v mělkých vodách u ostrova. Japonská televize odvysílala záběry na silně poškozené letadlo u pobřeží.

Letouny Osprey, které umějí odstartovat vertikálně, stejně jako vrtulník, jsou nasazeny na základně amerického vojenského námořnictva Futenma. Ta je v centrální části Okinawy v hustě osídlené oblasti. Základna by měla být přemístěna na východ ostrova, místní s tím ale nesouhlasí a žádají úplný odchod Američanů.

„Ačkoli se to stalo na moři, je to opravdu děsivé, když pomyslíme, že letadlo mohlo spadnout do míst, kde žijeme,“ řekla japonské agentuře Kjódó místní obyvatelka Juri Somaová.

Od porážky Japonska ve druhé světové válce jsou na různých základnách na japonském území rozmístěni američtí vojáci. Na Okinawě, která leží asi 1600 kilometrů jihozápadně od Tokia, je nasazena zhruba polovina ze 47.000 amerických vojáků působících na japonském území. Plocha ostrova je přitom pouhých 0,6 procenta rozlohy Japonska.

Přítomnost americké armády na ostrově je dlouhodobě choulostivou záležitostí. Obyvatelé Okinawy si stěžují na nadměrný hluk způsobený přelety vrtulníků, znečištění životního prostředí i zvýšenou kriminalitu v okolí základen.

Napětí kolem přítomnosti amerických vojáků na Okinawě vzrostlo letos v květnu, kdy byl na ostrově zatčen Američan pracující pro jednu ze základen v souvislosti s vraždou a znásilněním japonské ženy.

Zdroj: ČTK