[quote]Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu ministerstva vnitra na zrušení městské vyhlášky o regulaci plavidel se spalovacími motory na Brněnské přehradě. Zastupitelstvo vyhlášku v pozměněné podobě schválilo loni v říjnu, podle ministerstva překročilo svou pravomoc. Ministerstvo už proto na přelomu roku platnost vyhlášky pozastavilo.[/quote]

Prostřednictvím vyhlášek mohou obce samostatně spravovat vlastní záležitosti. Nesmí ale zasahovat do otázek, které řeší zákon nebo jiné předpisy veřejného či soukromého práva. Brno podle vnitra vydáním sporné vyhlášky překročilo své kompetence, protože plavbu lodí a člunů se spalovacími motory upravuje vodní zákon a vyhláška ministerstva dopravy.

V minulosti plavidla se spalovacími motory s výkonem do deseti kilowattů na přehradu nesměla, avšak ministerstvo dopravy loni zařadilo přehradu mezi vodní plochy s povolenou plavbou. Město zareagovalo vlastní vyhláškou.

Nejprve provoz lodí a člunů se slabými spalovacími motory zakázalo na celé přehradě. Po kritické reakci vnitra schválilo pozměněnou vyhlášku, která provoz lodí se slabými spalovacími motory povolila alespoň v části přehrady za Roklí, kde je minimum plavců. Vnitro ani po změně s vyhláškou nesouhlasilo a obrátilo se na soud.

Regulace nedopadá na čluny záchranářů, hasičů a policie. Po vodní hladině Brněnské přehrady se pohybují také lodě dopravního podniku, které mají elektromotory.

Zdroj: ČTK