[quote]Radnice ústeckých obvodů Neštěmice a Střekov zvýší letos podporu pro přívoz přes Labe, který obě čtvrti spojuje. Dohromady na něj dají 140.000 korun, řekla neštěmická starostka Yveta Tomková (nez.). Přívoz se na Labe vrátil loni po více než třiceti letech. V sezoně svezl 12.000 lidí.[/quote]

V loňském roce každá z radnic přispěla na provoz částkou 50.000 korun. „Pro letošní sezonu obě radnice podporu navýší na 70.000 korun. Na částce jsme se dohodli s provozovatelem, který loni skončil ve ztrátě. Není to částka, která by obvodní pokladny extrémně zatížila, a zajistí provoz přívozu po celou sezonu,“ řekla Tomková.

Přívoz se mezi Střekov a Neštěmice vrátil loni po více než 30 letech. Určený je pro pěší, cyklisty nebo in-line bruslaře. Na střekovské straně přívoz přímo navazuje na Labskou cyklostezku. „Loni jelo přívozem 12.000 lidí, mnohem víc, než jsme očekávali. Popularitu si našel okamžitě,“ řekla Tomková. Radnice podle ní počítají s jeho dlouhodobou podporou. Letos začne katamarán jezdit v dubnu.

Na dolním toku Labe fungují přívozy v Dolním Žlebu na Děčínsku, přívoz určený i pro automobily jezdí mezi Velkým Březnem a Povrly na Ústecku. V sezoně jezdí přívoz i mezi Dolními Zálezly a Církvicemi.

V Dolním Žlebu bude od léta jezdit nový prám. Zaplatí ho děčínská radnice a stát má přes dva miliony korun. Současnému plavidlu končí technická způsobilost. Převoz v Dolním Žlebu převáží celoročně pěší turisty, cyklisty, motocyklisty a automobily do dvanácti tun. Přívoz je na neregulovaném úseku Labe, kde hladina v závislosti na hydrologických podmínkách kolísá. Přívoz je schopný provozu, pokud je hodnota stavu vody na vodočtu v Ústí nad Labem v rozmezí od 160 do 300 centimetrů.

Zdroj: ČTK