[quote]Ústečtí krajští zastupitelé včera schválili výzvu vládě ohledně dopravních staveb. Žádají v ní, aby kabinet zařadil mezi prioritní stavby nedokončené úseky na D7 u Loun a řešil kritická místa na páteřních komunikacích v regionu. Podle zastupitelů chybějící úseky silnic narušují rozvoj regionu a ztěžují získávání investorů do průmyslových zón.[/quote]

Nedokončená trasa D7 (dříve R7) u Loun se mezi prioritní stavby ČR nedostala. Pro čerpání evropských dotací je podmínkou takzvaná EIA. Evropská komise neuznává u staveb, které ještě nebyly zahájeny, dokumenty starší patnácti let.

Česká vláda vyjednala výjimku pro deset úseků silnic, z nichž žádný není na D7. Kraj proto žádá zařazení nedokončených úseků dálnice D7 mezi prioritní stavby ČR.

„D7 jednoznačně patří mezi prioritní stavby státu a Ředitelství silnic a dálnic dělá konkrétní kroky v přípravě chybějících částí,“ uvedl nedávno mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Drtivá většina úseků D7 nemá podle něj problém s takzvanou starou EIA, a nepotřebuje tedy výjimku od Evropské komise.

„Pokud jde o obchvat Loun, potřebný posudek vlivu na životní prostředí je možné vyřídit tak, aby se zahájení výstavby nezbrzdilo. Seznam domluvený s EU řeší jiný typ staveb. Jsou na něm dálniční úseky, které už jsou těsně před zahájením, mají územní rozhodnutí a leží na páteřní transevropské síti. Obchvat Loun na D7 těmto kritériím neodpovídá a chybějící EIA u něj aktuálně není brzdou výstavby,“ uvedl mluvčí.

Peníze by stát měl podle zastupitelů najít také na řešení páteřní komunikace Ústeckého kraje I/13. Na mapě plánovaných staveb na příští rok, které zaplatí Státní fond dopravní infrastruktury, je pouze napojení úseku z Chomutova před Mostem přes mosty.

Ředitelství silnic a dálnic bude v příštím roce pokračovat v pracích na obchvatu Lubence na dálnici D6, která spojuje přes část Ústeckého kraje Karlovy Vary s Prahou. Pod výzvou vládě je ještě bod dokončení dálnice D8 v letošním roce. To v sobotu slíbil ministr dopravy Dan Ťok.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno