Zdroj: Archiv (sídlo ÚOHS)

[quote]Ústecký kraj vypracoval návrh úpravy současných smluv s dopravci tak, aby zahrnovaly růst mezd řidičů autobusů. Na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) poslal žádost o prověření těchto úprav. Informovala o tom včera krajská samospráva. Řidiči autobusů drží kvůli platům stávkovou pohotovost. Přidáno mají dostat od ledna.[/quote]

Kraj vyzval dopravce, aby doplnili podklady, na základě kterých bude vypočítáno zvýšení mezd šoférů. V kraji 55.000 cestujících denně převáží autobusy čtyř dopravců, tři z nich se shodují na tom, že růst mezd nejsou schopni hradit.

Ústecký kraj odhadl, že zvýšení platů by přišlo zhruba na 75 milionů korun. Peníze v rozpočtu kraj podle radního pro dopravu Jaroslava Komínka má a nyní našel způsob, jak je předat dopravcům. Zákonnost postupu si chce nechat potvrdit antimonopolním úřadem.

Dnes se s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou setká spolu s dalšími hejtmany také ústecký hejtman Oldřich Bubeníček. Podobný problém jako Ústecký kraj řeší i další kraje.

Aktuální hrubá mzda řidičů je podle odborářů ze společnosti BusLine průměrně 21.000 korun. Řidiči by si měli polepšit zhruba o třetinu, přibližně o 7800 korun měsíčně. Podle dohody vlády a odborů se hodinová mzda má zvýšit od ledna z nynějších 71,60 Kč na 98,10 Kč a příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 na 88,20 Kč na hodinu. Zvýšit a zavést se mají i další příplatky.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno