Zdroj: Archiv

[quote]Ústecký kraj se kvůli zvýšení platu řidičů autobusů obrátí na vládu. Mzdy mají šoférům stoupnout nejméně na 98,10 koruny za hodinu od 1. ledna 2017. Pro Ústecký kraj by to znamenalo 75 milionů korun ročně navíc. Včera to po jednání náměstka hejtmana pro dopravu Jaroslava Komínka se zástupci měst a dopravních podniků řekla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.[/quote]

Vláda se dohodla s odbory na zvýšení mezd řidičů autobusů v říjnu těsně před krajskými volbami. Mzdy by se měly zvýšit o třetinu z nynějších 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Stoupne i příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami, zaveden by měl být příplatek za náročné pracovní prostředí.

Vláda podle Komínka nesdělila, kdo konkrétně zvýšení mezd zaplatí, tak aby například nebyly porušeny již uzavřené smlouvy a navíc to oproti dalším zaměstnancům nebylo diskriminační.

„Souhlasíme s tím, aby dostali řidiči přidáno. Jde ale o dohodu mezi dopravci, odbory a vládou. Vláda tedy rozhodla o krajích, ale bez nás. Ústecký kraj má navíc každoroční navýšení mezd pro řidiče již ve smlouvách s dopravci,“ uvedl Komínek.

Ústecký kraj podepsal s dopravci v roce 2015 smlouvy na dalších deset let. Kraj i zástupci měst chtějí podle Komínka řešit zvyšování mezd také u řidičů autobusů a trolejbusů městské hromadné dopravy, aby navýšení pouze jedné části této profese nebylo diskriminační.

„Jsem rád, že jsme se dnes (včera) zcela shodli na dalších krocích. Chceme dojít hlavně k rozumnému řešení tak, aby nebyla ohrožena služba pro občany v našem kraji,“ řekl Komínek.

Se žádostí o pomoc kvůli zvyšování platů řidičům autobusů se už na premiéra Bohuslava Sobotku na konci listopadu obrátil liberecký hejtman Martin Půta.

Zdroj: ČTK