[quote]Ústecký kraj vybere provozovatele turistických železničních linek. Vytipoval devět tratí, na nichž má být sezonní doprava zachována, řekla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová. Oblíbené lokálky se znovu rozjedou v březnu 2016.[/quote]

„Formou veřejných zakázek malého rozsahu chceme vybrat nejvhodnějšího dopravce a provozovatele příslušné turistické železniční linky,“ uvedla mluvčí.

Na vybraných tratích kraj v minulosti přestal objednávat linkovou dopravu. Přilehlé obce pak začaly ze svého a s krajským příspěvkem financovat provoz o letních prázdninách. Výsledkem bylo oživení turistického ruchu, některé vlaky jezdí zcela vytíženy.

Jednou z vyhledávaných tratí je Kozí dráha, která propojuje Děčín a Telnici.

„Děčín i obce na trati vítají aktivitu kraje. Aby město provoz na Kozí dráze zajišťovalo dlouhodobě, není z finančních důvodů únosné,“ řekla mluvčí děčínské radnice Romana Silvarová.

Letošní provoz Kozí dráhy včetně všech tematicky laděných akcí stál 297.000 korun. Ústecký kraj poskytl městu dotaci 200.000 korun. Přes léto se svezlo z Děčína na Telnici 2000 lidí.

Vedle dráhy na Děčínsku chce krajská samospráva v roce 2016 zajistit provoz také Švestkové dráhy, která vede z Mostu do Lovosic, a Doupovské dráhy mezi Kadaní a Žatcem. Zachována by měla být díky penězům kraje také Zubrnická lokálka, díky které se mohou lidé vozit z Ústí nad Labem do skanzenu v Zubrnicích historickými vozy. Dopravce kraj hledá také pro turistickou linku Česká Kamenice – Kamenický Šenov, Libochovice – Roudnice nad Labem, Chomutov – Vejprty, Most – Moldava v Krušných Horách a Mikulášovice – Rumburk.

Většina turistických železničních linek by cestující podle Dosedělové vozila od 25. března do 31. října 2016, a to o víkendech a svátcích.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno