[quote]Miliarda korun chybí ústecké radnici na velkoplošné opravy silnic. V letošním rozpočtu na ně nemá žádné peníze, uvedl náměstek primátorky Pavel Dufek (nez.). Míst potřebujících opravu, na kterou nejsou finance, jsou v krajském městě desítky.[/quote]

Radní minulý týden schválili vypsání zakázky na větší opravu silnice ve čtvrti Klíše za necelé čtyři miliony korun bez DPH. Město rekonstrukci zaplatí z toho, co loni na opravách ušetřilo. Tato komunikace je už značně za zenitem své životnosti a je potřeba obrousit starou vrstvu a udělat novou, aby zase pár desítek let vydržela, řekl Dufek.

„V letošním rozpočtu na velkoplošné opravy nemáme ani korunu,“ doplnil Dufek.

Podle radnice by alespoň na nějaké opravy mohly být peníze přibližně v polovině roku.

„Je otázka závěrečného účtu (za loňský rok), kolik peněz odboru dopravy a majetku přidělíme. Ale určitě počítáme s tím, že nějaké peníze vyčleníme,“ podotkl Dufek.

Obdobně to město udělalo loni.

Podle primátorky Věry Nechybové (nez.) města nemohou čerpat na rekonstrukce komunikací evropské dotace jako například kraje.

„Pro města bohužel na opravy silnic nižších tříd čerpat nemůžeme. Zabývali jsme se tím,“ doplnila Nechybová.

Radnice tvrdí, že městům by měl pomoci stát.

„Asi nejsme jediné město, které má komunikace v dezolátním stavu. A finanční prostředky, která do toho města mohou dávat, jsou malé,“ dodal Dufek.

Krajské město má zásobník investičních akcí, který počítá i s velkými opravami páteřních silnic ve městě. Těch, na které nejsou peníze, jsou desítky.

Zdroj: ČTK