[quote]Ústí nad Labem pravděpodobně nestihne ani v prodlouženém termínu, tedy do konce letošního roku, dokončit elektronický odbavovací systém pro MHD. Zakázku za víc než 40 milionů korun už více než půl roku řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), řekla primátorka Věra Nechybová (nez.). Město se tak obává dalších sankcí ze strany úřadů spravujících evropské dotace, systém byl totiž součástí balíku projektů ROP Severozápad.[/quote]

Složitou zakázku řeší radnice více než rok. Město nejprve nemohlo s vítěznou firmou podepsat smlouvu. Druhá firma v pořadí totiž podala námitky a žádala zrušení celé soutěže. I když radnice hodnotila zakázku znovu a nechala si od vítězné firmy vysvětlit nízkou nabídkovou cenu, skončila zakázka u antimonopolního úřadu.

„Vůbec mě netěší tento konkurenční boj obou firem, uchazečů o veřejnou zakázku. Námitky leží na ÚOHS, my v tuto chvíli ještě nemáme vyjádření,“ řekla Nechybová.

Už teď je jasné, že elektronický odbavovací systém bude město platit ze svého. Podle pravidel ROP Severozápad měl být hotov do konce roku 2015. Tím, že to město nestihlo, o dotaci automaticky přišlo. Dotace z ROP Severozápad přitom měly pokrýt přes 80 procent nákladů. ROP dal městu možnost dokončit projekt do konce letošního roku. Ani to ale podle Nechybové radnice nejspíš nestihne.

„Obávám se, že samotnou realizaci, která vyplývá ze smlouvy o dílo, kterou uchazeč podepsal v rámci nabídky, nebude možné stihnout v termínu, včas,“ doplnila Nechybová.

Podle ředitelky úřadu ROP Severozápad Jany Havlicové je město vystaveno dalším možným sankcím. „Bohužel evropská pravidla jsou nemilosrdná. Pokud Ústí nad Labem nestihne dokončit projekt do stanoveného termínu, tak budeme muset přikročit k vymáhání již vyplacené dotace,“ vysvětlila Havlicová. Město by tak přišlo o statisíce na projektovou dokumentaci.

Není to ale jediná hrozba. Nedokončením elektronického odbavovacího systému by totiž nenaplnilo takzvané indikátory celého projektu IPRM mobilita, a podle Nechybové by tak o dalších krocích rozhodovala Evropská komise.

„Máme za povinnost naplnit indikátory projektu do konce letošního roku. Budeme v září informovat zastupitele o stavu projektu a rozhodneme se, jak postupovat dál, jaké sankce a jaké hrozby to městu přináší. Nemůžeme v tuto chvíli dělat nic víc,“ dodala Nechybová.

Součástí balíku projektů IPRM mobilita byl kromě elektronického odbavovacího systému i nákup 26 trolejbusů, inteligentní zastávky nebo vybudování točny pro trolejbusy. Ostatní součásti dokončilo město včas.

Zdroj: ČTK