[quote]Ústí nad Labem zřejmě přijde o další miliony korun z evropských dotací. Pravděpodobně totiž v termínu nestihne dokončit projekt elektronického odbavovacího systému pro MHD, který je součástí Integrovaného programu rozvoje měst (IPRM) mobilita, řekl náměstek primátora Pavel Dufek (nez.). Město ještě nemohlo uzavřít smlouvu na zakázku za více než 40 milionů korun s vítězným uchazečem. Druhá firma v pořadí totiž podala námitky a žádá zrušení celé soutěže. Dotace z ROP Severozápad měly pokrýt přes 80 procent nákladů.[/quote]

Elektronický odbavovací systém musí mít město podle smlouvy s ROP Severozápad hotovo do konce roku, jinak přijde o část, případně i celou dotaci. Město ale doteď smlouvu s vítěznou firmou nepodepsalo. Podle Dufka to ani udělat nemůže. Problém je podle něj v tom, že bývalé vedení města více než dva měsíce zakázku neřešilo.

Hodnotící komise rozhodla o vítězi tendru na konci března, ale v té době zakázku ještě prověřoval antimonopolní úřad. Prověrka skončila v polovině dubna. „Všichni členové výběrové komise podepsali závěry, chyběl jediný podstatný člen. A to byl radní, který v té komisi seděl a byl jedním z nejdůležitějších lidí. Ten jediný závěry nepodepsal. Přitom rada mohla závěr zakázky schválit už v té době. Mohli jsme být mnohem dále než jsme teď,“ míní Dufek.

Bývalý radní Pavel Štěpař (nez.) podle něj podepsal zprávu komise až 22. června. Ve stejný den výsledek zakázky schválila na mimořádném zasedání i rada města. Během zákonné patnáctidenní lhůty ale v pořadí druhý uchazeč podal námitky, a město tak zatím nemohlo smlouvu s vítězem podepsat. „S námitkami jsme se vypořádali. Protože ale druhý uchazeč požaduje zrušení celého řízení, očekáváme, že se obrátí na antimonopolní úřad,“ doplnil Dufek. Vyjádření bývalého radního Štěpaře ČTK zjišťuje.

Bývalý náměstek primátora Martin Hausenblas (PRO!Ústí) pochybení popřel. „Vnímám to tak, že je to snaha o zbavení se odpovědnosti od současného vedení města. Na tento problém jsme upozorňovali,“ řekl Hausenblas.

Radnice dopředu počítá s tím, že dotační podmínku nesplní. Může tak přijít o zhruba 40 milionů korun. „V tuto chvíli už nejsme schopni zakázku stihnout. Neplynou z toho sice žádné korekce, ale budeme si ji muset nejspíš zaplatit jako město sami,“ řekl Dufek.

Město nemůže složitou zakázku ani zrušit. „V tomto případě by hrozilo nenaplnění aktivity IPRM a městu by hrozila sankce dle smlouvy o realizaci,“ řekla mluvčí ROP Severozápad Eliška Štádlerová. Podle radnice by pokuta dosáhla 30 procent objemu celé dotace na IPRM mobilita, tedy asi 70 milionů korun. Radnice může podle Štádlerové dosáhnout alespoň na část dotace, pokud stihne zakázku do konce roku alespoň rozpracovat.

Ústí nad Labem se potýká s problémy při čerpání evropských dotací dlouhodobě. Opakovaně dostalo pokuty za veřejné zakázky, celkem už se jedná o částku převyšující 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno