[quote]Ústí nad Orlicí zvolna připravuje zřízení městské hromadné dopravy. Zatím ji suplují regionální autobusové linky, je to však nevyhovující. Ústecká MHD by mohla začít fungovat zhruba za dva roky, řekl starosta Petr Hájek (Sdružení Oušťáci).[/quote]

„Máme za sebou anketu mezi obyvateli, tu jsme nyní vyhodnotili. Zpracováváme na jejím základě návrh dvou tras a harmonogram jízd a děláme proti tomu kalkulaci nákladů,“ uvedl Hájek.

Letos chce město záměr prodiskutovat s obyvateli a příští rok rozhodnout, zda bude autobusy provozovat samo, nebo si na to najme externího dopravce. Městské autobusy by mohly začít jezdit na konci roku 2017 nebo počátkem roku dalšího.

V Ústí zatím městskou dopravu nahrazovaly meziměstské spoje zajíždějící do centra. Pardubický kraj jako organizátor autobusové dopravy však po radnici požaduje stále vyšší částky za dopravní obsluhu, ročně platí přes 400.000 korun. Vlastní MHD by sice byla zřejmě o něco dražší, podle Hájka by si ale město mohlo samo zvolit časy, trasy a zastávky autobusů. Po městě by také mohly jezdit jen malé autobusy.

Kromě rozsáhlé městské dopravy v Pardubicích, kterou provozuje městský dopravní podnik, mají svou MHD i některá menší města. Několik linek jezdí například v Chrudimi, Litomyšli, Přelouči nebo Poličce, všechny zajišťují soukromí dopravci.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno