[quote]Liberecký kraj bude mít už v příštím roce centrální dispečink veřejné dopravy. Zapojeny do něj budou od začátku autobusy regionálních dopravců BusLine, ČSAD Liberec, ČSAD Česká Lípa a Compag CZ a vlaky Českých drah.[/quote]

Cílem je postupně do systému zapojit i ostatní regionální autobusové a vlakové dopravce, a pokud to bude možné, tak i městskou hromadnou dopravu. Novinářům to dnes řekl krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj). Cílem projektu je koordinovat návaznost spojů zejména při neplánovaných výlukách.

Už od ledna budou mít řidiči, výpravčí a dispečeři k dispozici informace o tom, kde se pohybují jednotlivá vozidla, což umožní zajistit návaznost spojů. Dnes koordinace v případě výluk chybí a cestující pak navazující spoje marně hledají. Od října bude systém z jednoho místa řídit dispečer, a na konci příštího roku by už měl dispečink fungovat 24 hodin denně.

„Pracoviště bude také sloužit jako kontaktní místo pro objednávku radiobusů, poskytne informace o jízdě spojů a další,“ řekl Jiří Hruboň, ředitel společnosti Korid LK, jež koordinuje veřejnou dopravu v kraji.

Od května příštího roku zjistí cestující pomocí tabletu nebo chytrého telefonu nejen jízdní řády jako dnes, ale i aktuální informace o příjezdu či zpoždění nebo nasazení bezbariérových vozidel.

„Je to kvalitativní posun ve veřejné dopravě, jsem rád, že se projekt podařilo urychlit. Pevně věřím, že se v Libereckém kraji dočkám aplikace, kterou mám ve svém mobilním telefonu staženou z Bruselu. Když si ji otevřete, tak vidíte, která zastávka je nejblíž, za jak dlouho tam přijede která linka a kam jede,“ řekl hejtman Martin Půta (STAN). Takový informační systém by podle něj mohl do veřejné dopravy přivést víc cestujících.

Vlaky a autobusy regionální dopravy v Libereckém kraji přepraví každoročně kolem 25 milionů lidí. Liberecký kraj objednává veřejnou dopravu ve stabilním rozsahu, autobusoví dopravci najezdí v závazku veřejné služby 13,5 milionu kilometrů, dopravci na železnici bezmála čtyři miliony kilometrů a další milion naježděných kilometrů představuje tramvajové spojení z Liberce do Jablonce. Na zajištění veřejné dopravy dává kraj letos 614 milionů korun, z toho 93 milionů dostal od ministerstva dopravy a 25 milionů přidaly obce. V příštím roce by to podle Mastníka mělo být podobné.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno