Zdroj: freeimages.com

[quote]V Bohumíně na Karvinsku se v září uskuteční Národní den železnice spojený se zábavním programem pro celou rodinu a světelnou přehlídkou. České dráhy tak ve spolupráci s městem připomenou 170. výročí od založení Nového Bohumína, řekla ČTK mluvčí radnice Lucie Kolková.[/quote]

Oslavy založení Nového Bohumína začaly v květnu, kdy do města dorazil parní vlak s historickými postavami v dobových kostýmech. Město následně do ulic instalovalo čtyři informační panely, které vypovídají o vzniku centra Bohumína.

Na 23. září bude připraven rozsáhlý program pro všechny příznivce železnice a organizátoři očekávají, že na akci přijde kolem 30.000 lidí.

„Celá show bude rozdělena do tří sekcí nazvaných Svět zábavy, Svět historie a Svět změny. Organizátoři využijí nejen prostory nádraží a depa, ale počítají i s náměstím T. G. Masaryka,“ uvedla Kolková.

Návštěvníci uvidí tři desítky českých i zahraničních lokomotiv, mohou se těšit na výjezdy parních vlaků do okolí města i hudební program. Pro rodiny s dětmi chystají železničáři závod drezín, divadelní stan s železničními pohádkami, soutěžemi, atrakcemi, hrami a dalšími aktivitami. V kinematovlaku se pak budou promítat pohádky pro děti.

„Bohumín se do regionálních oslav Dne železnice zapojuje už posedmé, takže s jeho spoluorganizací má zkušenosti. Letos jsme se navíc stali hlavním hostitelským městem Národního dne železnice a oslavy díky 170. výročí dráhy v Bohumíně budou mimořádné,“ uvedl místostarosta Lumír Macura.

Vstup na Národní den železnice je zdarma. Zpoplatněna je pouze noční světelná přehlídka v depu. Místo k sezení přijde na 250 korun, lístek na stání stojí 150 korun.

„Show nabídne 13 historických exponátů v na míru připraveném scénickém osvětlení, které zohlední kontext historických událostí. Doprovodí ji komentář s představením jednotlivých modelů,“ uvedla Kolková.

Podrobné informace lze najít na www.denzeleznice.cz

Zdroj: ČTK