[quote]Od začátku února začalo v Bologni v Itálii jezdit 49 trolejbusů, na jejichž výrobě se významně podílela plzeňská Škoda Electric. Finálním dodavatelem pro tamní dopravní podnik je společnost Iveco France, Škoda Electric pro trolejbusy vyráběla elektrovýzbroj a zajišťovala kompletní montáž ve svém plzeňském podniku. V Plzni se také uskutečnila část testování a homologací. Hodnota kontraktu pro Škodu Electric byla více než 400 milionů korun, informoval vedoucí obchodního útvaru společnosti Petr Kasenčák.[/quote]

„Bologna je jeden z největších provozovatelů trolejbusů v Itálii, v současnosti jich provozuje více než pět desítek a dochází k rozšiřování systému trolejbusové dopravy. Celý italský trh je pro nás velice zajímavý, celkem v 15 městech trolejbusy slouží a řada dopravních podniků se chystá obnovovat svůj vozový park či stavět nové trolejbusové linky,“ řekl Kasenčák.

Díky úspěšným lokálním zakázkám, jako jsou trolejbusy pro Bolognu, Řím nebo Cagliari chce plzeňská firma uspět i v dalších městech v Itálii.

Osmnáctimetrový kloubový trolejbus na bázi karosérie Iveco Crealis Neo je vybaven optickým naváděcím systémem pro usnadnění ovládání vozu pří zajíždění do zastávek.

„V rámci tohoto projektu je unikátní premiéra dodávky diesel elektrického agregátu pro nezávislý pojezd splňující nejnovější emisní normy EURO 6,“ řekl Kasenčák.

Zařízení o výkonu 100kW je součástí dodávky.

Škoda Electric je největším evropským výrobcem trolejbusů. Předloni vyrobila a prodala rekordních 298 trolejbusů, za loňský rok to mělo být 270 až 280 trolejbusů. Podnik loni plánoval tržby kolem 5,6 miliardy korun, meziročně o 600 milionů Kč nižší, z toho trolejbusy měly tvořit 3,1 miliardy Kč, zhruba stejně jako předloni. K unikátním zakázkám patří Mexiko, kam firma dodává poprvé, a USA, aktuálně Boston. Nedávno dokončila výrobu 120 trolejbusů pro Bratislavu, kam od dubna 2014 do září 2015 dodala vozy zhruba za dvě miliardy korun. Z exportních zakázek nyní vyrábí trolejbusy pro Rigu a Prešov.

Zdroj: ČTK