[quote]Na břeclavském letišti začala rekonstrukce přistávací dráhy za více než dva miliony korun, řekl mluvčí radnice Jiří Holobrádek. Letišti hrozilo kvůli jejímu špatnému stavu odebrání licence k provozu. Přes milion korun přispěl Jihomoravský kraj, půl milionu město a půl milionu Aeroklub Břeclav, který si dráhu od města pronajímá a provozuje na ní leteckou činnost. Využívají ji ale i záchranné složky. Dráha by měla být plně k dispozici do konce letošního roku.[/quote]

Rekonstrukce se dotkne vzletové a přistávací dráhy o rozměrech 750 na 110 metrů. „Provoz letiště přerušen nebude. Piloti mají k dispozici zúženou dráhu. Opravovaná dráha bude hotová v červnu, ale plně k dispozici bude od prosince,“ uvedl Holobrádek.

Podle místostarosty Zdeňka Urbana se však nebude moct v červnu konat oblíbený a navštěvovaný letecký den. „Rád bych ale Břeclavany pozval na mistrovství republiky v akrobacii, které se uskuteční 14. až 16. července a zakončí ho exhibiční Air Show,“ dodal Urban.

Jak už dříve řekl předseda Aeroklubu Břeclav Roman Mrázik, vzletová a přistávací dráha je na podloží s tekutými písky a se silnými podzemními proudy vody. „Způsobuje to značné vlnění povrchu. Úřad pro civilní letectví každý rok provádí na veřejných vnitrostátních letištích kontroly stavu drah a už několik let nám vytýká zhoršující se stav,“ uvedl Mrázik. Poslední dva roky úřad uvedl špatný stav do zápisu s tím, že se situace musí řešit, jinak odebere povolení k provozu letiště, dodal.

S tímto stanoviskem se pak Aeroklub Břeclav obrátil na kraj, který mu dal dotaci, a přispěla také Břeclav. Aeroklub Břeclav provozuje letiště od roku 1950. V současnosti má přes 60 členů.

Zdroj: ČTK